Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Halep açıklaması: Hiç kimse, kimseye suç atmasın; vebali herkesindir

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep’in doğusunda sağlanan ateşkesle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Halep’te ateşkesin sağlanması, insani yardımların ulaştırılması, siviller için gerekli adımların atılması konusunda Türkiye’nin epeydir çaba sarfettiğini belirten Çavuşoğlu, sivillerin Halep’ten çıkarılması ve ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde bazı adımlar da atıldığını belirtti.

Rejimin engellemeleri sebebiyle Halep’ten tahliyelerin tam anlamıyla gerçekleştirilemediğini dile getiren Çavuşoğlu, “İnsanlar katlediliyor, çocuklar öldürülüyor. Hiç kimse, kimseye suç atmasın. Burada herkes sorumludur. Vebali herkesindir. Biz samimi şekilde ateşkesin sağlanması ve bu anlaşma çerçevesinde insanların buradan çıkartılması konusunda adımlar attık, vesile olduk. Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Dün akşam Lavrov’la görüştüm. Bugün İran Dışişleri Bakanı ve Lavrov ile tekrar görüşeceğiz. Umarım herkes buna riayet eder. Bu çerçevede burada vahşet ve zulüm durur.” dedi.

Halep’teki tahliyeler konusunda ise Çavuşoğlu, “Tam anlamıyla olmadı. Gecikmeler oldu. Bu engellemeler sebebiyle değişik yerlerden bazı taciz atışları oluyor. Tam anlamıyla tahliye henüz gerçekleşemedi ama hazırlıklarımız tamam. Hem Türkiye içinde hem Halep’te, insanların getirilmesiyle ilgili, hem de yine Suriye’nin kuzeyinde oluşabilecek kamplar konusunda AFAD ve Kızılay’la ilgili kurumlarımız hazırlıklarını tamamladılar. Bunun içinde insani yardım da var tıbbi yardım da var.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz