Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye Kudüs tepkisi.. Uluslararası toplumun vicdanının sesini duymuyor ya da umursamıyor

0

Dışişleri Bakanlığı, ABD Yönetiminin Tel Aviv Büyükelçiliğini Mayıs ayında Kudüs’e taşıyacağına dair açıklamasına tepki gösterdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“ABD Yönetimi’nin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Mayıs ayında Kudüs’e taşıyacağını açıklaması, uluslararası hukuku, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kudüs’le ilgili kararlarını ve yerleşik BM parametrelerini çiğneyerek barış zeminini tahrip etmekte ısrar ettiğini göstermektedir.

ABD ne yazık ki bu kararıyla ahiren İstanbul’da toplanan İİT Olağanüstü Zirvesinin Sonuç Bildirisine ve akabinde BM Genel Kurulu’nda alınan karara yansıyan uluslararası toplumun vicdanının sesini duymadığını ya da daha vahimi, umursamadığını ortaya koymaktadır.

ABD’nin son derece kaygı verici sözkonusu kararına karşı, Türkiye Filistin halkının meşru haklarının korunması için uluslararası toplumun ağırlıklı çoğunluğu ile birlikte çaba harcamayı sürdürecektir.”

Öte yandan İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’ün Güneyinde Yahudi yerleşimciler için 3 bin yeni konut inşasının onaylanmasını da kınayan bakanlık, “İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin’in başkenti Doğu Kudüs’ün güneyinde Yahudi yerleşimciler için büyük bölümü Filistinlilerin özel mülkü olan arazide 3 bin yeni konut inşasına onay vermesini kınıyoruz. İsrail’in uluslararası hukuku ve ilgili BM kararlarını hiçe sayan adımlarını reddediyoruz. İsrail, Filistin topraklarında yerleşim birimleri inşa etmek suretiyle işgalini kalıcı bir sömürgeciliğe çevirmekte ve barış sürecinin zeminini yok etmektedir.” açıklamasını yaptı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz