Dişleriniz kadar fırçanızı da temiz tutmanın yolları!

0
Rabia Güner

Dişleriniz kadar diş fırçanızın temiz olması da çok önemlidir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için diş fırçanızı temiz tutmanın bazı yollarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

İyi bir ağız ve diş sağlığı için dişlerin günde en az 2 defa fırçalanması önemlidir. Fakat aynı özenin diş fırçasına da gösterilmesi gerekir. Peki, bunun yolları nelerdir? İşte sizler için listelediğimiz 3 tanesi…

Önce ellerinizi temizleyin

Tertemiz Eller: Hijyenik El Yıkama Nasıl Olmalı? | Saç Bakım Güzellik

Temizleme işine ellerinizle başlayacağınız için öncelikle bu noktanın halledilmesi gerekiyor. Bunun için ellerinizi güzelce yıkamalısınız. Sıcak su ve sabun kullanabilirsiniz. Bunlar el hijyeni için yeterli olacaktır.

Elleriniz temiz olmadığında dokunduğunuz her alana mikrobu yaymaya devam eder. O yüzden el hijyeninizi sağlayabildiğinizden emin olmanız önemlidir.

Diş fırçanızı iyi durulayın

Diş Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır? - Smyrna Dent

Diş fırçanızı kullandıktan sonra temizleme aşamasına geçmelisiniz. Bunun için öncelikle 10 saniye kadar diş fırçanızı sudan geçirmelisiniz. Bu sayede diş fırçasının üstünde kalan macun kalıntılarını ya da mikropları temizlemiş olursunuz.

Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Su kıtlığının bir tehdit oluşturduğu günümüz çağında su tasarrufuna dikkat etmeyi ihmal etmemelisiniz. Dişlerinizi fırçalarken musluğu açık bırakmak oldukça fazla bir su israfıdır.

Saklama koşullarına dikkat edin

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı - Nefis Yemek Tarifleri

Diş fırçanızı diğer diş fırçaları ile muhafaza ediyorsanız fırça başlığı kullanmanızda fayda var. Fakat fırçanızı havasız bir bölgede saklamanız son derece sağlıksızdır. Çünkü nemli ortamlar bakterilerin çoğalması için oldukça elverişlidir.

Bunun yanı sıra diş fırçanızı klozetten olabildiğince uzak tutmanız önemlidir. Çünkü eğer sifonu çekerken klozet kapağını kapatmayı unutursanız mikroplar diş fırçanıza yayılabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz