Diyabetin yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler!

0
Rabia Güner

Diyabetin yönetimi zor olabilir. Kişi bazen kendini aşırı yüklenmiş hissedebilir. Sık kan şekeri seviyesi kontrolleri, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, ilaçlar ve günlük sağlıkla ilgili diğer kararlar alınmalıdır. Ayrıca düşük veya yüksek kan şekeri seviyeleri, ilaçların maliyeti ve kalp hastalığı veya sinir hasarı gibi diyabetle ilgili komplikasyonların gelişmesi konusunda endişeli olabilir.

Bütün bunlar üstesinden gelinemeyecek kadar fazla hale geldiğinde, kişi diyabet sıkıntısı çekebilir. Bu tüm endişelerin, hayal kırıklıklarının, öfkenin ve tükenmişliğin kişinin kendine bakmayı ve diyabetin günlük taleplerini karşılamayı zorlaştırdığı zamandır.

Yeterince egzersiz yaptığınızdan emin olun

Sağlıklı bir kilonun korunmasına, kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine ve stresin hafifletilmesine yardımcı olmak için düzenli egzersiz genellikle diyabetik tedavi rejiminin önemli bir bileşenidir. Egzersiz, zihninizi endişelerinizden uzaklaştırma etkisine sahiptir, çünkü esas olarak vücudunuzun “iyi hissettiren” endorfinleri salmasına neden olur. Yüzme veya dans etme gibi keyifli bir egzersiz seçin. Ancak yeni bir şeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Kan şekeri seviyenizi ne zaman kontrol edeceğinizi (genellikle egzersizden önce ve sonra) ve çok yüksekse seansı ne zaman atlayacağınızı bildiğinizden emin olun.

Duygulara çok dikkat edin

Hemen hemen herkes hayatlarının bir noktasında hayal kırıklığı veya stres yaşar. Diyabet bu duyguları şiddetlendirebilir ve kişiyi çaresiz hissettirebilir. Bir kişi bu duyguları bir veya iki haftadan uzun süredir yaşıyorsa, daha iyi hissetmek için şeker hastalığını yönetmede yardıma ihtiyacı olabilir.

Gevşeyin

Derin nefes alarak, meditasyon yaparak veya görselleştirerek kasları gevşetin:

Gevşeme egzersizleri: Sıkılana ve gevşeyene kadar bir seferde bir vücut parçasını sıkın. 5 saniye beklettikten sonra bırakın.

Derin Nefes Alma: Burundan yavaş ve derin nefes alıp, birkaç saniye sonra ağızdan nefes vererek nefes almaya konsantre olun.

Yoga: Gergin kasları gevşetir ve dikkati hayatın streslerinden uzaklaştırır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz