Diyanet: Kurban Et Alım-Satımı Değildir

0
Mehmet Gündoğdu
Latest posts by Mehmet Gündoğdu (see all)

Haber: Mehmet Gündoğdu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 24.06.2022 tarihli Cuma hutbesi yayımlandı.

Yurt içinde ve  Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı yurt dışında tüm camilerde okunacak olan Cuma hutbesinde, 9 Temmuz 2022 Cumartesi, idrak edilecek olan Kurban Bayramında yapılacak olan kurban ibadeti ele alındı.

“Kurban ibadeti, kurbanlık hayvanın belli günlerde ve kurban niyetiyle usulüne uygun olarak kesilmesiyle eda edilir” şeklinde tarif edilen ‘Kurban ibadetinin ne olup olmadığına değinildi.

“Kurban kurbiyettir; kulun Rabbine yakınlaşma çabasıdır, 

Kurban teslimiyettir; müminin Allah yolunda malını ve canını seve seve feda edebileceğinin nişanesidir.

Kurban şükürdür; Rabbimizin verdiği sayısız nimetlerin kadr ü kıymetini bilmektir” denildi.

Özellikle bazı zincir marketlerlerde hazır kesilmiş kurban paketi adı altında, et alım-satımı yapıldığı hatırlatılarak:

“Kurban her şeyden önce bir ibadettir, et alım satımı değildir. Dolayısıyla kurban ibadetini adeta belli kiloda et satışına indirgeyen uygulamalar bu ibadetin maksadı ve ruhuyla bağdaşmaz” denilerek kurban kesecek vatandaşlar, Kurban ibadetinin usulüne uygun bir şekilde yerine getirmeleri için şimdiden uyarıldı.

“Kesimden önce her bir kurbanlık hayvan ve hissedarları muhakkak belirlenmelidir. Önceden vaat edilen kiloyu tamamlamak amacıyla farklı kurbanların etlerini birbirine karıştırmak asla caiz değildir.” 

Ayrıca, “Kurbanlık hayvan kesilmeksizin bedelini infak etmek suretiyle kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Bu gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır”. Fetvaları ile   kurban ibadetinİn sıhhatine dikkat çekildi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz