Diyarbakır’da feci kuraklık: Çiftçiler destek bekliyor

0
Latest posts by Sercan Gölcü (see all)

Diyarbakır’da kuru tarım alanlarında hasat sürerken, çiftçiler geçen yılki kuraklıktan daha vahim bir tabloyla karşılaştı. Ektiği tohumu dahi biçemeyen çiftçiler, devletten kuraklık desteği bekliyor.

Haber: Sercan Gölcü

Diyarbakır’ın Bismil, Çınar ve Sur ilçelerinde kuru tarım alanlarında etkili olan kuraklık çiftçinin belini daha da büktü. Geçen yılki kuraklığın etkisini üzerinden atamayan çiftçiler bu yıl yeni kuraklık şokuyla karşı karşıya kaldılar. Birçok çiftçi tarlasına ektiği tohumu dahi biçemezken, Tarım İl Müdürlüğü ise kuraklığın yaşandığı bölgelerde hasar tespit çalışmaları yapıyor. 

Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Cevat Delil, Haziran ayı başından bu yana kuraklığın etkisini gösterdiği alanlarda tespitlerin yapıldığını ve destekler konusunda Bakanlığa yaşanan mağduriyetin boyutlarını ilettiklerini ve gerekli desteklerin verileceğini söyledi. 

‘Kuru alanlardaki buğday, arpa ve mercimekte zarar var’

Diyarbakır’da belli bölgelerde kısmi zararların olduğunu ifade eden Delil, “Şuan Diyarbakır’da 700 bin dönüm kuru tarım alanı kuraklıktan zarar görmüş. Tespitlerimiz bitti. Tarım İl Müdürlüğü üzerinden bu işleri yapıyoruz. Kuru tarım alanlarında ürüne göre yüzde 20’den yüzde 70’e kadar değişen oranlarda zararlar var. Kuru alanlardaki buğday, arpa ve mercimekte zarar var. Diyarbakır’da toplamda 5 milyon 300 bin dönüm kullanılabilir tarım alanı var ve bunun 700 bin dönümünde zarar var. Birçok yerde biçer girmedi, hasar çok. Allah’ın izniyle Bakanlık tarafından çiftçilerimize destek verilecek. Onunla ilgili bir problem yok” ifadelerini kullandı.

‘Sur’un 20 köyünde ekin yok’

Sur Ziraat odası Başkanı Mehmet Şirin Demir de bu yıl kentte ciddi kuraklık yaşandığını kaydederek şunları söyledi: “100 dönüm arpa biçtim, 300 kilo ürün aldım. Hiç biçmeseydim daha iyiydi. Mazot parasından da zarar ettik. En azından biçelim durumu görelim dedik, yoksa biçilecek gibi değildi. 100 dönüm yerden 12 torba arpa geldi, tarttık 300 kilo. Normalde 100 dönümden alacağımız ürün 40 ton olmalıydı ama gelen 300 kilo. Yani 40’da bir bile değil, bölge gerçekten çok perişan. Sur’un 20 köyünde ekin yok. Geçen sene gene iyiydi, hiç olmazsa dönüme 100 kilo alıyorduk, bu sene o da yok. Geçen seneki kuraklıktan daha ciddi bir kuraklık var. Sur’un yarısı, Çınar, Mardin, Bağlar’a kadar, Bismil’in yarısında kuraklık zararı var. Aşağı yukarı 1 milyon dönüme yakın bir alanda kuraklıktan kaynaklı zarar var. Çiftçiler şaşmış kalmış, perişan haldeler. 

Önceki İçerikDiyanet: Kurban Et Alım-Satımı Değildir
Sonraki İçerikKGB’nin Dublaj Operasyonu: Vicdan Şanslı Olayı 
1987 yılında Diyarbakır'da doğdu. Eğitimine aynı yerde başladı. 17 yıl muhasebe sektöründe çalıştı ve sekiz yıldır mali müşavir olarak çalışmakta. Aynı zamanda eğitmen olarak faaliyetini sürdürüyor. Yazarlığa ilk olarak Radikal Gazetesinin iki haftada bir yayınladığı Radikal iki dergisinde başladıktan sonra bağımsız olarak muhtelif gazetelerde ekonomi yazıları yazmaya devam ediyor. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ve gönüllü olarak insanlara iş arayan ve işveren ile iş arayanı buluşturan/ünlü ve tanınmış insanlarla motivasyon kariyer adı altında canlı yayın programlarını yaptığı iş kariyer ilanları sayfası ile instagramda da faaliyetlerini sürdürmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz