Doğu’da görüş mesafesi toz duman..

0

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin bazı illerinde etkili olan Suriye kaynaklı toz taşınımı, hayatı olumsuz etkiledi.

Şırnak’ta, özellikle sınıra yakın ilçelerde dün gece saatlerinden itibaren etkisini sürdüren toz taşınımı görüş mesafesini düşürdü. Cudi ve Gabar dağları, toz taşınımı nedeniyle neredeyse görünmez hale geldi. Merkez ile Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde etkisini artıran toz bulutu, pencere ve balkonların yanı sıra araçların üzerinin tozla kaplanmasına neden oldu. 

Siirt’te dün akşam saatlerinde başlayan toz taşınımı etkisini sürdürüyor. Hava kalitesinde azalma ve görüş mesafesinde düşüş yaşanan kentte, araçlarla evlerin pencere ve balkonları tozla kaplandı. Yetkililer, zorunlu olunmadıkça dışarıya çıkılmaması uyarısında bulundu.

Bingöl’de de Suriye kaynaklı toz taşınımı hayatı olumsuz etkiledi. Kentte gece saatlerinden itibaren etkili olan toz taşınımı sabah saatlerinde yoğunlaştı. Hava kalitesinde azalma ve görüş mesafesinde düşüşe neden olan toza karşı bazı vatandaşların maske kullandıkları görüldü.

Tunceli’de sabah saatlerinde başlayan toz taşınımı, hava kalitesinde azalmaya neden oldu. Görüş mesafesinde düşüş yaşanan kentte, araçların üzeri ve evlerin çatıları tozla kaplandı. Bazı vatandaşlar maske takarak tozdan korunmaya çalıştı.

Erzurum’da ise gece saatlerinden itibaren etkisini sürdüren toz taşınımı görüş mesafesini düşürdü. Erzurum-Erzincan kara yolunda ilerleyen sürücülerin araçlarında maske taktığı görüldü. Etkisini artıran toz bulutu, araçların üzerinin tozla kaplanmasına neden oldu.

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde de toz taşınımı, sarıçam ormanları ile Hançerlidüzü mevkisinde görüş mesafesinin düşmesine neden oldu. İlçe merkezinde araç ve bina çatılarını toz kapladı. Bazı vatandaşlar tozdan korunmak için maske kullandı. Kuzey Afrika üzerinden gelen toz taşınımı, bölgede etkisini sürdürüyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz