Dolar 4.04’ün üstünde başladı..

0

Dolar yeni haftaya 4.04 seviyelerinde başladı. Lira sabah erken saatlerde dolar karşısında iyi performans gösteren 5. para birimi oldu.

Mart ayında Moody’s’in not indirimi, jeopolitik gelişmeler, risk iştahında azalma, enflasyon ve cari açıkta bozulma gibi gelişmelerle tarihi zirveleri test eden kur geçen Çarşamba günü tekrar kritik 4 seviyesini tekrar aşmış, Cuma günü de 4.0618’i görerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Döviz sepeti de geçen hafta rekor tazelerken euro 4.97 ile tarihi zirveye yaklaşmıştı. NoorCM Yurtiçi Piyasalar Satış Müdürü Mert Yılmaz, geçen hafta yaptığı değerlendirmede dolar bu seviyelerde kalırsa Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantısında bir değişiklik yapmayacağını öngördü.

Yılmaz “Seçimlerin yaklaşması nedeniyle bozulma olduğu söyleniyor. Dolayısıyla faiz artışının bu tansiyonu düşürmeye yetmeyeceğini düşünüyorum. Eğer ortada enflasyon problemi olduğunu kabul ediyoresak bunun tek başına faiz silahıyla Merkez Bankası’nın çözemeyeceğini de kabul etmemiz lazım” diye konuştu.

Piyasalarda bu hafta

Bugün içeride “Süper Teşvik” paketi açıklanacak. Çarşamba günü içeride cari açık verisi, ABD’de enflasyon ve Fed’in toplantı tutanakları önemli olacak. Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşına ilişkin gelişmeler de piyasalar için belirleyici olacak.

Ak Yatırım enflasyon verisi sonrası dolar beklentisine dair “Bu ayın enflasyon verileri ile geride kalacak olan baz etkisinin de yardımıyla yükselen enflasyonun önderliğinde Fed faiz artırım beklentileri yukarı yönde revize edilebilir. Bu 1-2 aylık süreçte ABD doları güçlü kalabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye hisse ETF’sine 2.62 milyon dolarlık giriş gerçekleşti

Yatırımcılar, Londra’da işlem gören iShares MSCI Turkey UCITS exchange traded fonuna (ETF) geçtiğimiz hafta 1.86 milyon sterlinlik (2.62 milyon dolar) giriş gerçekleştirdi. New York’ta işlem gören ETF ise 2.1 milyon dolarlık sermaye çekti.

Türkiye hisse senetlerine odaklanan en büyük ETF olan New York’ta işlem gören iShares MSCI Turkey ETF’si geçtiğimiz hafta yüzde 3.4 düştü. Londra’da işlem gören iShares MSCI Turkey ETF’si aynı dönemde yüzde 2.5 geriledi. Her iki ETF’den de bu yıl 6 Nisan’a kadar çıkışlar toplam 75 milyon dolar oldu.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz