Dolar 8,50.. Euro 9,97..

0

Merkez Bankası’nın piyasaya yönelik hamlelerine karşılık Türk Lirası’ndaki değer kaybı bir türlü önlenemiyor. Dolar bugün yeni bir rekora imza atarak 8,50’yi aştı. Euro ise 9.97’ye ulaştı.

ABD seçimleri öncesi dolar gelişmiş para birimleri karşısında sınırlı bir gerileme gösterirken dolar/TL haftanın ikinci işlem gününde tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın swap faizlerini yükseltmesine rağmen Dolar/TL ‘deki yükseliş devam etti. Dolar/TL haftanın ikinci işlem gününde de tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Kurda yükseliş ivmesi böylelikle 9 gününe girdi.

ABD seçimleri öncesinde yatırımcıların belirsizliği fiyatlamasının etkisiyle dolar gelişen ve gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kazanmıştı. Haftanın ikinci işlem gününde ise dolar Asya’daki sığ işlemlerde G-10 ülkelerinin para birimlerine karşı gerilemeyle başladı. Bloomberg dolar endeksi yüzde 0,1 geriledi. Böylelikle son 5 işlem günü dikkate alındığında ilk defa gerileme kaydetti.

ABD’de son açıklanan anketlerin ardından yatırımcılar Demokrat aday Joe Biden’ın zaferini fiyatlarken, ABD ile Çin arasındaki gerilimin son bulacağı beklentileri Asya ülkelerinin para birimlerini de destekledi.

Bloomberg’de yer alan değerlendirmesine göre Credit Agricole Kur Stratejisti David Forrester, Joe Biden’ın olası başkanlığının ABD-Çin arasındaki gerilimin kısa vadede yükselmesi riskini azalttığını, bunun da Avustralya dolarını desteklediğini belirtti.

Dolar/TL kurunda tüm zamanların en yüksek seviyesi görülürken, BIST 100 endeksi işlem gününün ilk bölümünde pozitif seyretti. Güne yüzde 0,44 artışla 1.139 puandan başlayan BIST 100 endeksinde sonrasında alışlar hızlandı.

Kaynak: Bloomberght

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz