Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı..

0

Kur yeni güne de 4’ün üzerinde başladı. Dün 3.99-4.02 bandında dalgalanan ve gelişen piyasa para birimleri arasında en kötü performansı gösteren kur, bugün saat 11.59’da 4.0395’e kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Dolar endeksi de (DXY) bugün yüzde 0.15 civarında artıda, Euro/TL yüzde 0.68 artışla 4.9451’de, sterlin/TL yüzde 0.47 artışla 5.6587’de işlem görüyor. Kurda bir önceki rekor, geçen hafta 4.0361 seviyesinde kaydedilmişti.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge dün Bloomberg HT’ye yapığı değerlendirmede, Merkez Bankası’nın gelecek toplantıda bir aksiyon almayacağı beklentisi ve yurtdışında azalan risk iştahının TL’deki değer kaybındaki 2 ana etken olduğunu söyledi.

Garanti Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert kurda kısa vadede 3.80’li seviyelere gerileme beklemediğini söyledi. TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte ise kurun 3.99’dan 4.02’ye yükselmesinde Çin-ABD arasındaki ticaret savaşı adımlarının etkili olduğunu söyledi.

Bugün yurt içinde kritik veri akışı bulunmazken Avrupa’da PMI verileri, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları ve dış ticaret verileri izlenecek. Yarın ise ABD tarım dışı istihdam verisi radarda olacak.

Alnus Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Burak Demirpehlivan, kısa vadede istihdam verisinin etkisinin sınırlı kalacağını belirterek “Yellen’den sonra yeni Fed’de ücret artışlarına ağırlık verilecek. Burada bir hareket görmedikçe piyasalarda yükselişlerin sınırlı kalmasını beklemek muhtemel.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz