Dolar Türk lirasına karşı günlük yüzde 1.47 değer kazandı..

0

Haftanın ilk işlem gününde 5.85 – 5.87 aralığında seyreden Dolar/TL bayram tatili nedeniyle yurt içi piyasaların kapalı olduğu günlerde Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimine işaret eden açıklamaları ve dolar endeksindeki düşüşün etkisiyle 5.66’ya kadar geriledi.

Kur bayram sonrası ilk işlem gününde ise düşüşünü tersine çevirerek yüzde 1.4 artışla 5.86’da işlem gördü. Euro da yüzde 1’in üzerinde artışla 6.60’tan işlem gördü. Dolar, şu saatlerde 5,83’ten Euro ise 6,57’den işlem görüyor.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge Bloomberg HT’ye Powell’ın açıklamalarıyla birlikte TL’nin diğer gelişen kurlarla birlikte değerlendiğini belirterek “biz kapalıyken yurt dışı piyasalarda gündem yoğundu. Kurun düşüşündeki ana sebep ABD’de düşük gelen veriler ve Powell’ın açıklamaları sonrası faiz indirimi beklentilerinin kuvvetlenmesi oldu.

“2019 genelinde bir olan faiz indirimi beklentisi ikiye çekildi. Bu da doların hızlı şekilde değer kaybına yol açtı. Biz kapalıyken 1.12 seviyelerinde haftaya bailayan euro dolar 1.13’ün üzerine yükseldi. ABD tahvillerinde hızlı geri çekilme oldu..Kurda da sığ piyasada hızlı geri çekilme gördük. Ama kurun bu seviyelerde kalıcı olmadığını görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

TL için ana gündemin ABD – Türkiye ilişkileri olacağını kaydeden Tözge 5.75 – 6 bandının bir süre daha geçerli olacağını öngördü. Piyasalarda bugün ABD tarım dışı istihdam verisi takip edilecek.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz