Dolar ve altın rekora doymuyor..

0

Dolar/TL, ABD tüketici fiyatlarının beklentiyi aşmasıyla yeni zirve olan 9,86’yı gördü. Yükseliş eğilimindeki gram altın ise 585 lirayı aştı.

Dolar/TL, ABD’de enflasyonun 31 yılın zirvesine çıkmasıyla yeni zirvesini gördü. Ekimde yüzde 5,9 artması beklenen yıllık enflasyon yüzde 6,2 artış gösterdi. Dolar/TL’de analistlerin dikkat çektiği seviyelerden bir olan 9,75’in aşmasıyla yukarı yönlü hareket bugün hız kazandı. Veri öncesi yüzde 1’e yakın yükselişle 9,84’ün üzerinde yer alan dolar/TL, ABD enflasyonu sonrası 9,87 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

ABD TÜFE aylık artış yüzde 0,5 olması beklenirken ekimde yüzde 0,9’luk artış kaydedildi. Bir önceki ay TÜFE aylık yüzde 0,4 artmıştı. Çekirdek TÜFE ise aylık bazda yüzde 0,3 artması öngörülürken eylüldeki yüzde 0,2 oranından yüzde 0,6’ya yükseldi. 

Tüketici enflasyonundaki yıllık artış eylüldeki yüzde 5,4 düzeyinden ekimde yüzde 5,3’e gerilemesi beklenirken, yüzde 6,2’ye tırmandı. Çekirdek TÜFE’nin yıllık artışının ise eylüldeki gibi yüzde 4’te kalması beklenirken ekimde TÜFE yüzde 4,6 arttı.

ABD’de beklenti üstü gelen tüfe verisi sonrası 2-10 yıl getiri eğrisi 98,36 baz puana kadar geriledi. Dolar endeksi cuma günü 94.634 ile bir yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesini görmesinin ardından kademeli olarak geriledi. Dolar Endeksi, beklentiyi aşan TÜFE sonrası 94,3 seviyesinde.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin, dünkü düşüşünün neredeyse tamamını telafi ederek tekrar yüzde 1,48’e çıkmasının küresel dolar talebini artırdığını belirten analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 94,5 seviyesinin önemli direnç, 93,8’in destek olarak takip edileceğini söyledi. 

Dolar kuru ve altının ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı zirve seviyesini 587 lira ile yeniledi. Altının ons fiyatı yüzde 1’e yakın yükselişle 1.848 dolara çıktı.

Kaynak: Dünya

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz