Donald Trump: Eğer rakibim kazansaydı Mars’a gidemezdiniz; hatta bunu hayal bile edemezdiniz

0

ABD Başkanı Donald Trump, San Diego’da askerlere hitap etti. Ordu içerisinde gelecekte ‘Uzay Kuvvetleri’ oluşturabileceklerini belirten Trump, önce ABD’nin yakın gelecekte Mars gezegenine yapmayı planladığı seyahatten bahsetti.

“Eğer rakibim başkanlık seçimini kazansaydı Mars’a gidemezdiniz. Hatta bunu hayal bile edemezdiniz.” diyen Trump, Sputnik’in aktardığına göre şöyle konuştu:

“Benim uzay konusundaki yeni ulusal stratejim uzayı tıpkı kara, deniz ve hava gibi bir savaş alanı olarak tanıyor. Bir Uzay Kuvvetleri’ne sahip olabiliriz. Hava Kuvvetlerimiz var, Uzay Kuvvetlerimiz de olacak. Ordumuz, donanmamız var. Biliyorsunuz geçen gün ‘uzayda büyük miktarda iş yapmamız nedeniyle belki de uzay kuvvetlerine sahip olmamız gerektiğini’ söyledim. Bunu söylerken çok da ciddi değildim ama sonra bunun harika bir fikir olduğunu ve belki de bunu yapmamız gerektiğini söyledim.”

Trump, Kaliforniya eyaletine yaptığı ilk ziyarette Meksika sınırına yapmayı planladığı duvar için hazırlanan 9 metre yüksekliğindeki 8 duvar örneğini inceledi. Kaliforniya’nın Demokrat partili yönetimini kayıt dışı göçmenlere yönelik sert tavır almaması nedeniyle ‘tüm ulusu tehlikeye atmakla’ suçladı.

ABD Başkanı “Onlar suçluların en büyük dostu. Yaşananlar tam da bu. Suçlular bu sığınak kentlere geliyor, bu bizim polisimiz ve güvenlik görevlilerimiz için çok tehlikeli” dedi. Trump, açıklamasında “Şu anda burada (sınırda) kötü bir duvarımız var ancak en azından (göçmenlerin) yüzde 90’ınını, 95’ini durduruyor. Gerçek duvarı koyduğumuzda yüzde 99’unu durduracağız. Belki de daha fazlasını.” dedi.

Beverly Hills kentindeki parkta ise yüzlerce Trump karşıtı ve destekçisi toplandı. Göçmenlik taraftarı Trump karşıtları “Şu anda, açık şekilde söyle! Göçmenler burada hoş karşılanır’ sloganları attı. San Diego’daki San Ysidro sınır kapısında da eylemciler ‘Yasağa hayır, duvara hayır’ sloganları atarak protesto gösterisi yaptı. Sınırın Meksika tarafında, Tijuana kentinde de Trump’ın sınıra duvar planına karşı gösteriler düzenlendi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz