Dün Soma’da atılan tekme ne ise bugün HDP’li vekile atılan tekme de odur..

0

HDP Sözcüsü Ebru Günay, düzenlediği basın toplantısında güncel gelişmeleri değerlendirdi. “Sokak ortasında Kürt halkının iradesi olarak seçtiği milletvekiline saldıran çetelerin ipini elinde tutan AKP iktidarına sesleniyoruz.” diyen Günay, şunları söyledi:

“90’larda Kürt halkının iradesine saldıranlar, Kürt halkının iradesi olan Mehmet Sincar’ı sokak ortasında katledenler sizin gibi sonuç almayı hedefliyorlardı. Eski JİTEM artıklarıyla, Saray’a topladığınız suikast ve saldırı timleriyle sonuç almayı hedeflediğinizi biliyoruz. Bizler sizleri ağa babalarınızdan tanıyoruz ve Saray’ın karanlık odalarında toplanıp tıpkı IŞİD’i kullandığınız gibi devlet içindeki çeteleri kullanarak kirli planlar yaptığınızı biliyoruz.

Ama dönüp bakın yüz binlerle başladığımız yürüyüşümüz bugün milyonlarla, on milyonlarla devam ediyor. Geçmişte çetelerinize boyun eğmedik şimdi de boyun eğmeyiz. Saraylarınızdan suç itirafları, yolsuzluk ve hırsızlık irin gibi akarken, HDP temsil ettiği milyonlarla yan yana sokakta olmaya, onlarla mücadeleyi büyütmeye devam ediyor.

Dün yapılan saldırılar sadece HDP’ye yönelik değildi. Başta Kürt halkı olmak üzere bu topraklarda yaşayan tüm halklara korku vermek, onları sindirmek amacını taşımaktadır. Yaptığımız eylem meşrudur yine olsa yine yaparız. Halklarımızı yayılmak istenen bu korku iklimine karşı cesur olmaya ve umutlu olmaya davet ediyoruz.

Resim

Her gün halkın tümüne dönük uygulanan bu şiddet sarmalı Iğdır Milletvekilimiz Habip Eksik ve Hakkari Milletvekilimiz Sait Dede’ye yönelmiştir. Dünkü saldırılarda, PM ve MYK üyelerimiz ile 5 il eşbaşkanımızın da aralarında olduğu 183 kişi gözaltına alındı. Habip Eksik’in ayağı kırılmış, Sait Dede ise ağır yaralanmıştır. Bugün sokakta sürüklenen HDP vekili için sesini yükseltmeye herkesi davet ediyoruz.

Sesimizi faşizme ve işkenceye karşı mücadele etmek için daha fazla yükseltmenin zamanıdır. Bizim cesaretten, mücadele etmekten, direnmekten ve kazanmaktan başka çaremiz yok. Meclis Başkanlığı Kürt halkının iradesini Meclis iradesi dışında görmektedir. Milletvekillerimize yönelik hiçbir saldırıya tepki vermeyen Meclis Başkanı, söz konusu uydurma senaryolarla yazılan fezlekeler olunca hızlı hareket etmekte, Anayasa’yı bile çiğnemekten beis görmemektedir.

Bu saldırıların, acizliğin ve hakikat karşısında duyulan korkunun sonucu olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Mafya ile iltisaklı Suç İşleri Bakanı Soylu’nun her zamanki gibi irin ve nefret dolu saldırılarından biliyoruz. Bu saldırıların ve işkencelerin doğrudan talimat vereni kendisidir. Her türlü suçun odağı haline gelmiş İçişleri Bakanının son açıklaması bu işkenceleri sahiplenmek, gözdağı vermeye çalışmak ve suçu savunmaktır.

Anayasayı ve yasaları çiğneyen, işkenceyi açıkça sahiplenen, milletvekili dokunulmazlığına ve Meclis’in itibarına savaş açan kriminal bir kişi İçişleri Bakanlığını işgal etmektedir. Bizler Saray’ın talimatıyla Soylu ve ekibi tarafından halkın iradesine ve vekillerine yönelik yapılan saldırılara karşı mücadele etmeye de devam edeceğiz. Erdoğan ve Suç İşleri Bakanı ile onların kanunsuz emirlerini yerine getiren kolluk güçlerinden ve Meclis iradesine yapılan saldırıya dair tek bir söz etmeyenlerden bu saldırıların hesabını sormaya devam edeceğiz.

Kolluk kuvvetlerini kimi zaman şemsiyesi olarak kullanan, kimi zaman sıraya dizip hakaret eden iktidar ve albümüyle ünlü bakanı kurdukları JİTEMCİ çetelerle halkın vekillerine saldırmaktadır. Kürt halkının seçilmiş iradesini belediyeler üzerinden gasp edenler, şimdi de halkın temsilcilerine saldırıyor.

Halka ve vekillerine saldıranlar çok uzak olmayan bir vakitte halkın gerçek gücünü görecekler. Halkın onlara vereceği cevabı, halkın onlara tarihin suç sepetinde göstereceği yeri görecekler. Suç İşleri Bakanı; her gün mafya liderleri tarafından şamarlanan, bütün meşru suçlularla fotoğraf çekilen, boğazına kadar pisliğe batmış ve HDP’ye saldırmaktan başka hiçbir şeyi kalmamış bir zavallıdır.

Buradan tekrar soruyoruz; daha kaç Kürdü helikopterden atarak, ne kadar işkenceye bulanarak, daha kaç Kürdü öldürerek kendini garantiye alacaksın? Ne yaparsan yap bu halk sana gereken cevabı verecektir. Tarihin çöp sepetindeki yerini sana gösterecektir.

Mafya iltisaklı İçişleri Bakanına bağlı Hakkâri Valiliğinin yaptığı açıklama da bizleri şaşırtmadı. Hadsiz ve sınırını aşan yalan açıklama dün Hakkâri Valiliğinden geldi. Nerede kolluğun işlediği suç varsa arkasından valiliklerinden yapılan açıklamalar toplumla dalga geçer niteliktedir. Kolluğun işlediği suçun formalitesi haline geldi valilik açıklamaları. İktidarın memuru gibi çalışan valiliklerden elbette başka bir şey beklemiyorduk.

Suç İşleri Bakanlığının denetiminde çalışan valiliklerden suçluyu, işkenceyi koruyan ve savunan açıklama rutine döndü. ‘Polisin ayağı kaydı, kurşun sekti, kendini yere attı’ gibi açıklamalar valiler tarafından suçluyu kayırma kılıfının yeni dönem ismidir. Türkiye halklarıyla, kadınlarla, gençlerle bu yalanlarla alay edebileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Çünkü halklar, AKP’ye bağlı valilerin suçlarını aklamaya yönelik nasıl yalanlar attığını biliyor. HDP halktır. Dün Soma’da atılan tekme ne ise bugün HDP’li vekile atılan tekmeler de odur, aynı siyasi şiddetin göstergesidir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz