Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi’nden Uygur Türklerine yapılan zulüm için Çin’e teşekkür..

0

Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yapılan zulmü, ‘terörle mücadele’ olarak nitelendirerek Çin’e teşekkür etti.

Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi Başkanı Ali Raşid El Nuaimi, Doğu Türkistan’a düzenlediği ziyarette ÇKP yetkilileriyle görüştü. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan El Nuaimi, ziyaretin ardından kurucusu olduğu “Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi” adlı örgütün sosyal medya hesaplarından bir yazı paylaştı. 

Arap dünyasının Çin ile her zaman iyi ilişkileri olduğunu belirten El Nuaimi, Uygur Türklerine yapılan zulmü “terörle mücadele” olarak tanımladı. Ali Raşid El Nuaimi’nin açıklamaları şöyle:

Sincan’daki terörle mücadele planının tamamlanmasından dolayı Çin’i tebrik ediyoruz. Sincan’da karşılaştığımız ilgi düzeyi, Çin liderliğinin bölgede yaşayan tüm halklara hizmet etme kararlılığını somutlaştırıyor. 

İslam medeniyeti ile Çin arasındaki ilişki tarihseldir; dostluk, iş birliği ve ittifak olarak karakterize edilir. Dünyanın her yerindeki makul insanların güvenli, istikrarlı ve müferreh bir Çin’e ihtiyacı var. Çin’in güvenliği ve istikrarı sadece ulusal bir çıkar değil, küresel bir çıkardır. 

Çin’deki Müslümanlara yardımcı olmak büyük bir sorumluluktur. Etnik, dini ve ulusal bağların birbiriyle çelişmediğini, aksine birbirini bağladığını tüm dünyaya açıkça ifade etmeliyiz. Kimliğe, dine ve aidiyete saygı eğitimsel bir söylemle pekiştirilmelidir. Uygur gençlerinin terör gruplarının kurbanı olmaması için onların akıllarını kazanacak ikna edici bir söyleme ihtiyaç var. 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz