Dünya Sağlık Örgütü’nden Ebola için acil durum çağrısı!..

0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afrika’da binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Ebola salgınının Uganda’ya sıçramasının ardından acil durum komitesini Cenevre’de toplantıya çağırdı.

Salgının başlamasından bu yana üçüncü kez toplanacak olan bağımsız uzmanlardan oluşan komite, cuma günkü toplantının ardından, Ebola salgını için kamu sağlığını koruma adına uluslararası acil durum ilan edilip edilmemesine karar verecek.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ağustos ayında çıkan ve hastalığa yakalanan 2 bin 62 kişiden bin 390 kişinin ölümüne yol açan bu salgın, son olarak Uganda’ya sıçradı. DSÖ yaptığı açıklamada, Uganda’da şu ana kadar 3 Ebola vakasının tespit edildiğini, hastalığa yakalanan 5 yaşındaki bir çocuğun tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

DSÖ, hayatını kaybeden çocuğun 9 Haziran’da ailesiyle birlikte Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden giriş yaptığını, hastalığı tespit edilir edilmez tedavi altına alındığını ancak kurtarılamadığını belirtti.

Öte yandan, Uganda Sağlık Bakanlığı, hastalığın ülkeye girmesinin ardından özel çalışma birimi oluşturdu. Ebola virüsü, Aralık 2013’te ilk olarak Batı Afrika’da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 2014-2017’de görülen salgında, 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi ölmüştü.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz