Dünya’da ilginç şeyler oluyor, Trump’ın evine FBI baskını…

0
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Yeni bir döneme evrildiğimizin sizler de farkındasınızdır. 
Korona virüs salgınında bunu iliklerimize kadar hissettik. Bütün alışkanlıklarımız değişti. ‘Evden çalışma’ ve ‘online okul’ alışkanlıklarını kazandık. Önceden denseydi ‘yok olmaz’ derdik ama artık insanlar evden çalışıyorlar. 

Virüs salgınından sonra en önemli konu da ‘iklim değişikliği’

Artık yeni bir döneme giriyoruz. Buzullarda erime artıyor. Düne kadar sıcakların bile çok etkin olmadığı bölgelerde ‘aşırı sıcaklar’ dan söz ediyoruz. 

İngiltere, tarihinde ilk defa 40 derece sıcaklığı gördü ve hayat alt üst oldu. Aşırı sıcaklar yüzünden yaşlı ölümleri başladı. 

Avrupa ülkelerinde olmayan klima kullanımı mobil tarzda olsa da başladı. 

Birçok insan nehir yataklarında fotoğraf çekip paylaşıyorlar. Eskiden şarıl şarıl su akan nehir yatakları kurumaya başladı. 

Önümüzdeki günlerde iklim değişiklikleri ve kuraklıkla daha fazla mücadele etmek zorunda kalacağız. 

Kuraklık ve sel felaketleriyle nasıl mücadele etmemiz gerektiği konusunda hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor. Bu, sadece Avrupa’nın değil aynı zamanda diğer kıtaların ve ülkelerin de sorunu. 

Dedim ya dünyada ilginç gelişmeler oluyor. 

Bir ilginç olay da ABD’den. 

ABD tarihinde ilk defa başkanlık yapmış bir kişinin evine FBI baskın düzenledi. 

Evet, Donald Trump’dan bahsediyoruz. 

2017’den 2021’e kadar olan tarihte ABD’nin Başkanı olan Trump görev yaptığı dönemde de ilginç hareketleriyle dikkat çekiyordu. 

FBI ajanları Trump’ın Florida’daki evine baskın düzenledi.

Baskının sebebi de görevi bıraktıktan sonra evinde 15 kutu resmi evrak bulundurduğu iddiası. 

Görevi bırakmasına rağmen resmi evrakları kendi evine taşıyarak usüllerde olmayan bir şey yapmış. 

İlginç. Hem de çok ilginç. 

‘Başkanlık sistemi, ülkeyi istediğin gibi yönetmek anlamına gelmiyor’ cümlesinin ete kemiğe bürünmüş şekli anlamında bir baskından söz ediyoruz. 

Trump iş hayatından geldiği için ABD’yi de kendi şirketi gibi yönetmeye çalışmıştı. Keyfi uygulamalarla usulleri alt üst etmiş hatta yandaşlarının Kongre’yi basmalarına bile göz yummuştu. 

Bu kadar keyfiliğin de bir bedeli olacağının farkında değildi sanırım. 

Daha da ilginç olan bana göre, baskını yapan federal ajanların başında kendi atadığı birinin olması. 

Trump’ın suçlanma sebebi bir hayli riskli. Çünkü gizli belgelerin yetkisi olmayan kişilere verilmesi ve taşınması anayasal suç. 

Bu suçun cezası da Trump’a pahalıya mal olacağa benziyor çünkü tekrar aday olması imkansız hale gelebilir. 

Sanırım Trump başkanlık sistemini biraz yanlış anlamış. 

Başkanlık sistemi keyfilik ve kanunsuz demek değil. 

Birilerinin bunu Trump’a hatırlatması ve hatta öğretmesi gerekiyor. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Önceki İçerikGeçmişe bakmak geleceği görmek: Toplumsal öngörümüz sağlıklı mı?
Sonraki İçerikBütün siyasiler Alevi kesimi seviyor, bunu anladık; biraz da onları anlamaya çalışsalar ya…
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz