Duran Kalkan’dan Cengiz Çandar’a…

0
Latest posts by Şükrü Gülmüş (see all)

————–xxx—————-

Duran Kalkan bir Türk’tür.

Nerden mi biliyorum? Çünkü o kendisi söylüyor. Çünkü gerek ırkî gerek dinî olarak kim ne derse odur. Yani kişinin kendi beyanı esastır. Ha araştırılır ve DNA’sı ile ırkî özellik kesin çıkar.

Duran PKK hareketi içinde en az bilinen insandır.

Kıtımdır. Disiplinli ve de ilkelidir.

Ancak ben onun Adana, Karaisalı olduğunu öğrenebildim. Bir ara Ahmet Duran adında bir amca oğlundan ve bazı kirli ilişkilerinden bahsettim. Duran çok kızdı. Bana yanıt verdi.

‘’Hoca, seninle geçmiş bir hukukumuz var. Ancak işi şahsileştirir ve ailemi gündemine alırsan, durum değişir’’ diye yanıt verdi.

Haklı mı?

Bir açıdan. O da eğer Ahmet Duran bazı kirli ilişkiler geliştiriyorsa söyler ve yazarım. Ancak sıradan olana söz edersem haklı.

Duran (Fuad Çavgun)’un da teyidiyle; Ankara Fen Fakültesinden Diyarbakır Fen fakültesine tayini aldırdı. Ama maçı devrimcilik yapmaktı. Kesire Yıldırım (Öcalan) da Çınar’a öğretmen olarak kaydını yaptı. O da normal. Sonra Ergani’de İGD(TKP)’liler Duran’ı taradı. Diz kapağından yaralandı. Hala sakat. Yani o zaman ölebilirdi de. O nedenle her şey komplo, ajanlık ve Mit’likle açıklanmaz.

Duran 40 yıldan beri PKK saflarında, 40 kelime Kürdçe öğrenmedi. Neden? İstemedi ve zaten biz Kuzey Kürdleri zaten Türkçeleşmişiz. Ben Duran’ın hem Kürdçe hem Arapça tercümanlığı da yapıyordum. 

Ve bu sorun sadece Duran’ın değil, tüm Ankara’dan gelenlerin sorunu. Ankara Grubu adeta bizim İT’mizdir. İmtiyazlı ve buyurgandırlar. Hatta bir nevi Kuzey Kürd Halkının siyasi komiserleridir.

X

Burdada Duran Kalkan’dan son HDP’den YSP’iye giçişle beraber Hasan Cemal ve Cengiz Çandar’a gelebiliriz. Bana göre Yeşil Sol Parti yeni PKK’dir. Hatta YSP –gizli- İmralı Adalı’nın partisidir.  Ve Hasan Cemal ile Cengiz Çandar Ada’nın ve devletin karşılıklı tespitle kayyum kadrolardır. Ki bunlar bir takım. Onları da saydım.

Hasan Cemal’i ve Cengiz Çandar’ı birer defa gördüm.

Cengiz Çandar bir ara Almanya Bottrop’a geldi. O zamanki görevi PSK lideri Kemal Burkay’ı Türkiye’ye götürmekti. Fırsat kolladım ve bir kitap aralığı gibi dalış yaptım. Yanıma da Mele Nurettin Yekta’yı aldım. Randevüleştik Bottrop-Nicke Hotel’de.

Sağolsun Çandar benim için erkenden kalkmış kahvaltı salonda bekliyordu. Mele Nureddin ile girdik ve ben Cengiz Bey’e Arapça,

‘’Merheba Refik! Şu halik!.’’ O da aynı şekilde Arapça karşılık verdi. Ve bir giriş teşirifatı Arapça yaptıktan sonra Türkçe’ye geçtik. Mele Nureddin;

‘’Maşallah Arapçanıza hayran kaldım. Nerden öğrendiniz sahi? ‘’ dedi Ben,

‘’Cengiz bey 1972, ben 79’uz Filistin yolcusuyduk.’’

‘’Öyle mi?’’ 

‘’Biraz öyle’’

X

Şu anda Cengiz Çandar şimdi YSP’den Diyarbakır-Amed Milletvekili adayı ve konuşmalarını dinledim. Şahsen hala samimiyetine güvenmek istiyorum. Yanlı siyaset ve samimiyet ve de dostluk çok farklıdır.

Yanlı Kürdçe öğrenme kararı ve bu konudaki tavrı takdire şayan ve bana göre önce Duran Kalkan olmak üzere, tüm Kuzey Kürdlerinin yüzüne güzel bir eleştiri şamarıdır. Bu genelleşmeli. En azından Hasan Cemal de bu sürece girmeli. Ve artık yanına tercüman Kürd almasına gerek yok. 

Ne yapalım; biz Kuzey Kürdlerinin basiretsizliği ve apolitikliği ve güçsüzlüğümüzden Alan şaklaban rol yapan ve görevlilere kaldı.

Özcesi Amed’in ve Kuzey Kürdlerinin kaderi SELANİKLİLERİN ELİNDE.

Hele de bu artist Sırrılar ve düşük kalibreli olanları görünce; kendimden ve gelişmesine yardımcı olduğum bu hareketten tiksiniyor ve kendime çok kızıyorum.

Mal burada. Mal müdürü Ada’da.

Dava da havada..

19.Nisan 23

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz