Durum kontrol altında, paniğe gerek yok..

0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile yaşanan gerginliği görüşmek üzere Güvenlik Konseyi Toplantısı’na katıldı.

Toplantının ardından sosyal medya üzerinden video mesaj yayınlayan Zelenskiy, her şeye hazırlıklı olduklarını söyledi. Yetkililerin, gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını aktaran Zelenskiy, şu ifadeleri kullandı:

“Yetkililer, gerginliğin tamamen azaltılması için çalışıyor. Ortaklarımız, diplomatlarımız ve en önemlisi ordumuzla birlikteyiz. Onlar bizim en iyilerimiz, bizi koruyorlar ve bizim de onları korumamız, sakin olmamız ve ‘her şey gitti’ diye bağırmamamız gerekiyor. Ukrayna’nın doğusunda durum kontrol altında, paniğe gerek yok.”

Ulusal Savunma ve Güvenlik Konsey Başkanı Oleskiy Danilov da Güvenlik Konseyi Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak, Ukrayna’nın doğusunda durumun kontrol altında olduğunu yineledi.

Halktan ve basından sakin olmalarını isteyen Danilov, “Mevcut durum, bizim için gayet açık, paniğe kapılmamız için bir neden yok. Herkesten sakin olmasını rica ediyorum. Durum kesinlikle kontrol altında.” diye konuştu.

Ukrayna’nın Rusya sınırında Rus ordusuna ait 109 bin askeri unsur olduğunu belirten Danliov, “Bu bizim için haber değil. 2-3 binlik artışlar kritik bir durum yaratmıyor.” dedi. Danliov, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal tehdidinin 2008’den beri var olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu tehdit 2008’den beri var. Durum geçen yıldan farklı değil. Bugün Sovyetler Birliği’nin ne olduğunu, Lenin’in kim olduğunu bilmeyen yeni nesil vatandaşlarımız var. Farklı bir dünyada yaşıyoruz ve bu, Rusya’yı çok endişelendiriyor. Bu sorunu çözmek için çok az zamanları kaldı. Ayrıca Putin’in biyolojik saatinin, Rusya Federasyonu’nun biyolojik saatinin işlediğinin de farkındayız.”

Beyaz Saray: Ukrayna'daki vatandaşlarımıza ülkeyi terk etmelerini söylüyoruz

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, Ukrayna-Rusya gerilimine yönelik son gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ilerleyen saatlerde Avrupalı müttefikleri ile Ukrayna konusunda videokonferans görüşmesi gerçekleştireceğini aktaran Psaki, “Bu görüşmede, diplomasi, caydırıcılık ve savunmaya yönelik çabalar ele alınacak.” ifadesini kullandı.

Psaki, ABD basınında, “Biden yönetiminin tedbir amaçlı NATO’nun doğu kanadı olan Baltık ülkeleri ve Polonya’ya asker gönderebileceği” iddialarına ilişkin “Bir işgal durumunda, oradaki müttefiklerimize ek yardım yapma seçeneğini hiçbir zaman masadan kaldırmadık. Bu konuda ortaklarımız ve doğu kanadındaki ülkelerle istişaremiz devam ediyor.” dedi.

ABD’nin Ukrayna’daki diplomatik personellerin ailelerinin ülkeden ayrılmalarını istediğini ve Ukrayna’ya seyahat uyarısını en üst seviyeye çıkardığını vurgulayan Psaki, “Şu anda buradan bir tahliye planımız yok. Ancak Amerikan vatandaşlarına şu anda ülkeden ayrılmalarını söylüyoruz.” diye konuştu.

Psaki, NATO’nun Akdeniz’de “Neptune Strike 2022” adıyla başlattığı tatbikatın planlarının, Ukrayna-Rusya krizinden çok daha önce yapıldığını kaydetti.

Öte yandan, Amerikan basınının konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberlerine göre, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Biden yönetiminden, söz konusu gerilim konusunda tüm Temsilciler Meclisi üyelerinin bilgilendirilmesini istedi.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bu haberleri teyit etmek ya da yalanlamaktan kaçınarak, “Biz bu konuda Kongre ile sürekli temas halindeyiz.” dedi. Ayrıca bazı Cumhuriyetçi Parti üyelerinin de Biden yönetiminden benzeri bir talepte bulunduğu aktarıldı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz