Emniyet’ten Özel Harekat Dairesi Başkanlığı’yla ilgili açıklama.. Özel Harekat Başkanlığı kuruldu.. Halk Özel Harekatı Derneği hakkında inceleme

0

Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Harekat Dairesi Başkanlığı’nın kapatılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“25/08/2017 tarih ve 30165 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Özel Harekat Dairesi Başkanlığı yeniden yapılandırılmış ve statüsü yükseltilerek Özel Harekat Başkanlığı kurulmuştur. 16/11/2017 tarihinden itibaren Özel Harekat Dairesi Başkanlığının faaliyetleri Özel Harekat Başkanlığı adı altında devam etmekte olduğundan, Özel Harekat Daire Başkanlığı 12 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırılmıştır.”

Halk Özel Harekatı Derneği hakkında inceleme..

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, ‘Halk Özel Harekat’ adlı dernek hakkında inceleme başlatıldığını bildirdi. Açıklamada, şunlar ifade edildi: “Son günlerde hukuk dışı oluşum, yapılanma ve faaliyetlerde bulunduğu yolunda basında haberlere konu olan, ‘Halk Özel Harekatı Derneği’ hakkında, bakanlığımızca ilgili mevzuat gereğince, gerekli inceleme ve araştırmalar yürütülmektedir.

Ayrıca dernekten farklı olarak resmi olarak kurulmayan ve kayıtlımızda yer almayan ‘Halk Özel Hareketi Derneği’ adı ile internet üzerinden yayın bir başka oluşum hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Konu ilgili merciler nezdinde takip edilmektedir.”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan ve kendilerine Halk Özel Harekatı (HÖH) adını veren derneğin başkanı Fatih Kaya, bir yılda 22 ilde 7 bin üyeye ulaştıklarını söylemişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz