En beğenilen Türk Dizisi hangisi?

0

“Türk Dizileri” konulu yapılan araştırmaya göre her 10 kişiden 1’inin en beğendiği dizi TRT’de yayınlanan ‘Gönül Dağı’ oldu. Gönül Dağı dizisini ‘Yargı’ takip ediyor. ‘Yasak Elma’, ‘Camdaki Kız’ ve ‘Arka Sokaklar’ da birbirine çok yakın oranlarla ‘Gönül Dağı’ ve Yargı’nın arkasından geliyor.

NG Araştırma, dizilerle ilgili bir araştırma yaptı. Dizi konulu kamuoyu araştırması, 23 – 28 Aralık 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde 15 yaş üzeri 1831 kişinin katılımı ile online araştırma platformu ‘benderimki.com’ üzerinde gerçekleşti.

İnternet üzerindeki dizi platformlarının günden güne sayısının artmasına rağmen katılımcıların ilk tercihinin televizyon olduğu görülüyor. Her 10 kişiden 6’sı dizileri en çok televizyondan takip ettiğini belirtirken, 2’si ise son dönemlerde oldukça popüler olan Netflix platformunu tercih ediyor. Puhu TV, Blu TV ve Tivibu ise katılımcıların diğer tercih ettiği platformlar.

Katılımcılar tarafından en büyük ilgiyi gören dizi, her 10 kişiden 1’inin en beğendiği dizi olan ‘Gönül Dağı’. Gönül Dağı dizisini çok az bir farkla ‘Yargı’ takip ediyor. ‘Yasak Elma’, ‘Camdaki Kız’ ve ‘Arka Sokaklar’ da birbirine çok yakın oranlarla ‘Gönül Dağı’ ve Yargı’nın arkasından geliyor.

Araştırmada, son 10 yıla damgasını vurmuş dizilerden, en çok hangisinin beğenildiği de soruldu. Katılımcılar arasında büyük bir farkla öne çıkan bir dizinin olmaması, bu dizilerin her birinin, farklı kitleler tarafından beğenildiğini gösteriyor.

Katılımcılar tarafından en çok özlenen Türk dizisi, aldığı yüzde 11’lik oy oranıyla Diriliş Ertuğrul. Yüzde 10’luk oy oranıyla Çukur 2. sırayı alırken, yüzde 9’luk oy oranıyla Kurtlar Vadisi 3. sırada. Katılımcılar arasında popüler olan diğer diziler sırasıyla; Avrupa Yakası (yüzde 8), Aşk-ı Memnu (yüzde 7), Ezel ve Muhteşem Yüzyıl (yüzde 6).

En sevilen oyuncular kimler?

Katılımcıların en sevdiği erkek oyuncu yüzde 13’lük oy oranıyla, Çukur dizisindeki performansıyla çok kunuşulan Aras Bulut İynemli oldu. Kenan İmirzalıoğlu yüzde 10’luk oy oranıyla 2. olurken, Engin Altan Düzyatan ise yüzde 9’luk oy oranıyla 3. sıraya yerleşti.

Katılımcılar, en beğendiği kadın oyuncu sorusunda ise yüzde 13’lük oranıyla ‘Masumlar Apartmanı’ dizindeki performansıyla büyük beğeni toplayan Ezgi Mola’yı 1. sıraya koydular. Beren Saat yüzde 7’lik oranla 2. sırayı alırken, Cansu Dere yüzde 6’lık oranıyla 3. sırada.

“Türk Dizileri’nin kalitelerini nasıl buluyoruz?” sorusuna katılıcımların verdikleri cevaplar dikkat çekici. Her 10 Kişiden 5’i ülkemizdeki dizileri kaliteli bulurken 3’ü ise ortalama bir kalitede olduğunu belirtti. Kalan 2 kişi, dizilerin kalitesiz olduğunu düşünüyor.

Peki, ne kadarlık bir kesim yabancı dizi izliyor? Yüzde 54’lük bir oranla yabancı dizi izleyenler, izlemeyenlerin oranını geçmiş durumda. Son zamanların en çok konuşulan dizilerinden olan La Casa De Papel yüzde 19’luk oranıyla 1. sıraya yerleşiyor. Onu yüzde 16’lık oranıyla Game Of Thrones izliyor. Sherlock ve Prison Break ise yüzde 11’lik oranlarıyla 3. sırayı paylaşıyorlar.

Her 2 kişiden 1’i dizilerin insanları psikolojik olarak etkilediğini düşünüyor. Yüzde 44’lük bir oran kısmen etkilediğini düşünürken, etkilemediğini düşünenlerin oranı ise yalnızca yüzde 5. Katılımcıların kendilerini ve çevrelerindekileri ifade ettiği bu sonuçlara baktığımızda, izlediğimiz ve bize sunulan içeriklerin gerçekten çok önemli olduğunu görüyoruz.

Bilim Kurgu yüzde 21’lik oranla 1. sıraya yerleşirken, yüzde 20’lik oranıyla Komedi onu takip ediyor. Aile dizisi çekilmesini isteyenler ise yüzde 14 ile 3. oluyor. Her 10 kişiden 6’sı kalan hayatında yerli dizi izlemek isteyeceğini söyledi. Diziler konusunda tam olarak aradığımızı bulamasak da yine de yerli diziler bizim için çok önemli.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz