En çok hayranlık duyulanlar listesi açıklandı..

0

Dünyada 41 ülkede 42 bin kişiyle görüşülerek hazırlanan en çok hayranlık duyulanlar listesinde kadınlarda Michelle Obama, erkeklerde Bill Gates zirvede. Türkiye’de erkeklerde Aziz Sancar, kadınlarda Angelina Jolie; Erdoğan ise 19’uncu sıradaki yerini korudu.

ABD’nin eski ‘first lady’lerinden Michelle Obama, en çok hayranlık duyulan isimler listesinde eşi Barack Obama’yı geride bıraktı. Michelle Obama kadınlar listesinde ilk sıraya yerleşirken, eski ABD Başkanı Barack Obama ise erkekler kategorisinde ikinci sırada yer aldı. Londra merkezli YouGov araştırma şirketinin 41 ülkeden 42 bin kişinin görüşünü alarak hazırladığı listede Bill Gates, en çok hayranlık duyulan erkek unvanını korudu.

Geçen yıl kadınlar sıralamasının başında yer alan ünlü oyuncu Angelina Jolie, bayrağı Obama’ya kaptırmakla kalmayıp, ABD’li TV sunucusu Oprah Winfrey’in de gerisinde kaldı. Listede adı geçen devlet liderleri arasında Çin Devlet Başkanı Şi Cingping, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk 10’da yer aldı. ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıla göre iki sıra ilerleyerek 14’üncü olurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 19’uncu sıradaki yerini korudu.

Kraliçe Elizabeth 4’üncü, Merkel 8’inci

Bu yılki sıralamada ilk 20’ye erkeklerden iki yeni isim eklendi, kadınlarda ise 5 yeni kişi listeye adını yazdırdı. Bunlardan biri olan first lady Melania Trump, en çok hayranlık duyulan 19’uncu kadın oldu. Kadın siyasilerden eski ABD dışişleri bakanı ve eski first lady Hillary Clinton 8, Almanya Başbakanı Angela Merkel 12 ve koltuğunu bırakmaya hazırlanan İngiliz Başbakan Theresa May ise 18’inci oldu. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ise tüm kadın siyasileri geride bırakarak 4’üncü sıradaki yerini korudu.

Türkiye’de zirvede Aziz Sancar ve Angelina Jolie

Yapılan araştırmanın Türkiye ayağında, hayranlık duyulan erkeklerin en başında, DNA konusundaki çalışmalarıyla Nobel Kimya ödülüne layık görülen bilim insanı Aziz Sancar, kadınlarda ise oyuncu Angelina Jolie yer aldı.

Sancar’ı sırasıyla Tarkan, Recep Tayyip Erdoğan, futbolcu Cristiano Ronaldo ve oyuncular Tom Cruise ile Brad Pitt takip etti. Kadınlar listesinde ise Angelina Jolie, şarkıcı Shakira, model Adriana Lima, şarkıcı Hadise ve Rhianna ilk beşi oluşturdu.

KadınlarErkekler
1Michelle ObamaBill Gates
2Oprah WinfreyBarack Obama
3Angelina JolieJackie Chan
4Kraliçe II. ElizabethŞi Cinping
5Emma WatsonJack Ma
6Malala YusufzayNarendra Modi
7Peng LiyuanCristiano Ronaldo
8Hillary ClintonDalai Lama
9Tu YouyouLionel Messi
10Taylor SwiftVladimir Putin
11MadonnaWarren Buffett
12Angela MerkelAmitabh Bachchan
13Deepika PadukoneElon Musk
14Priyanka ChopraDonald Trump
15Ellen DegeneresPope Francis
16Aishwarya RaiShahrukh Khan
17Sushmita SenImran Khan
18Theresa MaySalman Khan
19Melania TrumpRecep Tayyip Erdoğan
20Yang MiAndy Lau

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz