En iyi 10 bitkisel protein kaynağı!

0
Rabia Güner

Proteinler sağlıklı bir beslenmenin vazgeçilmezleri arasındadır. Kas gelişimi ve hücre onarımı için vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli yapı taşlarındandır. Bitkisel protein kaynakları genelde hayvansal ürünlerden daha az kalorili olmasına rağmen besin değeri açısından öne çıkar. Peki, nedir bu bitkisel protein kaynakları?

Kırmızı ve yeşil mercimek, demir ve potasyum kaynağıdır. Bunun yanı sıra en iyi bitkisel protein kaynakları arasındadır. 100 gr pişmiş mercimekte, yaklaşık 9 gram protein bulunur.

Nohut da aynı şekilde, 250 gram haşlanmış nohutta yaklaşık olarak 17 gram protein vardır. Chia tohumu, son yılların en çok tüketilen besinlerinden biridir. 2 yemek kaşığında 4 gram protein bulunur.

100 gram kinoada yakşalık 9 gram, 100 gram yer fıstığında 28 gram, 100 gram antep fıstığında yaklaşık 20 gram protein bulunur.

Yaklaşık 100 gram avokadoda 2 gram, yarım su bardağı bademde yaklaşık 16 gram, 100 gram bezelyede yaklaşık 5 gram protein vardır. Bu besinler veganlar ya da vejeteryanlar için harika protein kaynaklarıdır.

Son olarak, 250 gram ıspanakta yaklaşık 5,40 gram protein vardır. Sağlığınız için bu besinleri dengeli ve düzenli bir şekilde tüketerek, vücudun ihtiyaç duyduğu proteini almanız mümkündür.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz