Erbil’de Türk diplomatlara silahlı saldırı..

0

Anadolu Ajansı, Irak’ın Erbil şehrinde Türk konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu bir restorana silahlı saldırı düzenlendiğini bildirdi. Saldırıda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda çalışan bir kişi hayatını kaybetti.

Dışişleri Bakanlığı, “Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir.” diye açıklama yaptı.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli diplomatlar, yemek yemek için gittikleri restoranda silahlı saldırıya uğradı. Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırgan, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı.

Saldırı sonucu bir Türk diplomat olay yerinde şehit oldu. Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi. Kaçan saldırgan veya saldırganların yakalanması için Erbil’den diğer kentlere giden tüm yolların trafiğe kapatıldığı belirtildi.

Reuters’in güvenlik kaynaklardan aktardığına göre ise silahlı saldırıda en az 3 Türk diplomat hayatını kaybetti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz