Erdoğan: Bir metal yorgunluğundan bahsetmiştim.. Diriliş hareketini Afrin’le başlattık

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Samsun İl Kongresi’nde konuştu. “Genel başkan olduğumda bir metal yorgunluğundan bahsetmiştim. Diriliş hareketini Afrin’le başlattık.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Neydi rabiamız; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Birileri bunu öğrenmemiş olabilir. Bay Kemal diyor ki; ‘bu bir terör örgütünün işaretidir.’ Ey gidi Kemal ey, nerelerde dolaşıyorsun sen. Bunun izinde tek millet var, tek bayrak, tek vatan, tek devlet var. 780 bin kilometre kareyle tek vatan. Vatanımızı bölemeyecekler, böldürtmeyeceğiz. İnlerine kadar kovalayacağız. Kovaladık mı, Gabar’da kovaladık, Cudi’de kovaladık, Tendürek’te kovaladık. Bestler Deresi’nde kovaladık, kovalamaya devam ediyoruz.

Suriye’ye kaçtılar. Yine kovaladık. Fırat Kalkanı ile kovaladık, Afrin’le kovaladık. Artık metal yorgunluğu yok. Afrin’le birlikte şimdi diriliş hareketi yeniden başladı. Bizi bölmek isteyenlere karşı bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep beraber kardeş olacağız ve Türkiye olacağız.

Yola çıkarken ne dedik? Uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece. Gideceğiz gündüz gece. Bu kararlılık ve samimiyet bize ayrı bir güç veriyor. 2071’i göremeyeceğim ama inşallah torunlarımız bunu kutlayacak.

Şimdi sizlere bir müjde vermek istiyorum Samsun’a ikinci bir devlet üniversitesi açıyoruz. Doğrudan şehrimizin ismini verdiğimiz üniversitenin kuruluş kararı YÖK’te alındı.

Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3733’e ulaştı. Kimse Türk ordusuna, Türkiye’ye ‘Suriye’de istila hareketi yapıyor’ diyemez. Şu anda Fırat Kalkanı ile yaptığımız operasyonda 2000 km’lik alanı kontrol altına aldık ve 160.000 Cerablus, Rai, Bab. Oranın insanları şimdi topraklarına döndü. Şimdi de burada, Afrin’de, operayonlar bittiği anda, ki dönmeye başladılar, oraya dönecekler ve biz o insanları güvence altına alacağız. Bölgede bulunan devletlerden sadece Türkiye’nin böyle bir niyeti var. Bizim dışımızdaki herkes başka niyetlerle oradadır. Bölgede yaşayanlar bunu gördüğü için Türkiye’nin gelmesini isteyen mesajlar gönderiyor. İnşallah onların bu çağrılarını karşılıksız bırakmayacağız.”

Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin harekatı için lokum dağıtan öğrencileri “Katliamın lokumu olmaz” diye protesto eden öğrenciler hakkında ise Erdoğan, şöyle konuştu: “Bunlar terörist gençler ve bu terörist gençlerle ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz, onu söyliyim. Bunların eşkalleri, herşeyini belirlemek suretiyle bu terörist gençlere bu üniversitelerde okuma hakkını vermeyeceğiz. Çünkü üniversite terörist gençlik yetiştirmez. Üniversite vatanına, milletine hizmet edecek, kendisine hizmet edecek bir nesil yetiştirir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz