Erdoğan: F-35 iptal edilirse uluslararası mahkemeye taşır, ödediğimiz paranın iadesini talep ederiz

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya’nın Osaka şehrine geldi.

Japon gazetesine konuşan Erdoğan, “G-20 zirvesinde Trump ile yapacağım görüşmenin iki ülke arasındaki çıkmazı sonlandıracağına inanıyorum. F-35 iptal edilirse uluslararası mahkemeye taşır, ödediğimiz paranın iadesini talep ederiz.” dedi.

Trump’ın Temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret edebileceğini dile getiren Erdoğan, S-400 savunma sistemi gerilimi yüzünden ABD’nin yaptırım uygulamaması için Trump’ı ikna edip edemeyeceği sorusuna “G-20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağım görüşmenin ikili ilişkilerimizdeki çıkmazı yok edeceğine ve işbirliğimizi güçlendireceğine inanıyorum.” karşılığını verdi.

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini Rusya’dan satın alması durumunda ABD yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulunmuş ve Türkiye ile yapılan ortaklık doğrultusunda F-35 savaş uçaklarının teslimatının da durdurulacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’dan satın alınacak S-400 savunma sistemi ile ilgili süreçte geri adım atılmayacağını ifade edip yaptırımlarla ilgili Trump’tan herhangi bir şey duymadığını kaydetti.

Erdoğan, “F-35 projesi için hali hazırda 1.25 milyar dolar ödedik. Eğer böyle yanlış bir harekette bulunurlarsa uluslararası mahkemeye taşırız. Çünkü şimdiye kadar ödediğimiz paranın iadesini talep ederiz.” diye konuştu.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz