Erdoğan and içti.. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı

0

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Cumhurbaşkanlığı yemin töreni için toplandı.

TBMM Genel Kurulunun 27. Yasama Döneminin 1. Yasama Yılının 2. Birleşimini Meclis Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz yönetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk cumhurbaşkanı olarak yemin etmek üzere Meclise geldi. Resmi törenle karşılanan Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’na geçti.

Erdoğan’ı TBMM’ye girdiği sırada MHP’li milletvekilleri ayağa kalkarak alkışlarken; CHP, HDP ve İYİ Parti’li vekiller ise ayağa kalkmadı.

Durmuş Yılmaz, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından hazırlanan cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağı Erdoğan’a takdim etti.

Erdoğan’ın and içmesi sonrası İstiklal Marşı okundu ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı. AK Parti’li milletvekilleri, Erdoğan’ı, yemini sonrası uzun süre ayakta alkışladı.

Duygularını “Cumhurbaşkanı Göreve Başlama” töreninde açıklayacağını belirten Erdoğan, “Her şey gayet güzel oldu milletin önünde. İnşallah bundan sonraki daha güzel olur.” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin “Size nasıl hitap edelim? Cumhurbaşkanı mı? Başkan mı” sorusuna ise “Başkan diyebilirsiniz” diye cevap verdi.

Yeni sistemde toplam 16 bakan ise yarın saat 14.00’te yemin edecek.

Erdoğan’ın okuduğu yemin metni ise şöyle: “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Erdoğan Anıtkabir’de..

Yemin töreni sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’i ziyaret etti ve Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Yeni yönetim sistemimize göre seçilen ilk cumhurbaşkanlığı görevine şahsımı layık gören milletimiz, TBMM’nin 27’inci dönem milletvekillerini de belirledi. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bu önemli dönüm noktasında 12’inci Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Birinci Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye ve devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz.

Zatıalinizin ve arkadaşlarınızın kurduğu gelecek nesillerin bize emaneti olan cumhuriyeti, 100’üncü kuruluş yıl dönümünde hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız. Allah bizleri mahcup etmesin, ruhun şad olsun.”

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz