Erdoğan: Kongre sürecimizde, metal yorgunluğunun son izlerini de sileceğiz

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’yla Suriyelilere huzur-u kalple geri dönecekleri yeni alanlar kazandırdıklarını ifade ederek, şunları anlattı:

“Planlarımızı yaptık, projelerimizi hazırladık. Bunları BM Genel Kurulunda liderlerle yaptığım görüşmelerde kendilerine takdim ettim. Bakıyorlar kitapçığa ‘Gayet güzel diyorlar.’ Peki para? Paraya gelince ses yok. Bunlar parasız olmaz. Bunu beraber yapacağız. Yarın BM Genel Sekreteri misafirim olacak. Sabah beraber bir kahvaltımız var. Kendisine aynen bu programı, bu planı takdim edeceğim. Projeleri takdim edeceğim. Diyeceğim ki, ‘Uluslararası donörler toplantısı çağrısını siz yapın.’ Yaptınız yaptınız, yapmadığınız takdirde bu çağrıyı ben yapacağım. Oldu oldu, olmadı Tel Abyad’la Rasulayn arasında mülteciler şehrini veya şehirlerini biz kuracağız. Ben o zaman Adnan Polat’ın kapısını çalarım. ‘Sayın Polat sen de burada bir şeyler üstlen.’ deriz. O da hayrına… Bakın ‘Tamam’ dedi. Bizim insanımız böyledir, bu tür adımları atar. Bu işleri böyle yürüttük, böyle yürütüyoruz. Yıllardır milyonlarca sığınmacıyı topraklarımızda barındırmak için bu ev sahipliğini yaptık. Uluslararası toplumdan aldığımız destek maalesef sadece nasihat. Bir damla petrolü bir damla kandan daha değerli kabul eden zihniyetin gözü Suriye’de ve dünyanın her yerinde kendi çıkarından başka bir şey görmüyor. Biz etrafımıza baktığımızda sadece insan, can, hayat görüyoruz. Diğerleriyle en büyük farkımız budur.”

“Mazlumların ve mağdurların ümit kapısı olmayı sürdüreceğiz”

Erdoğan, son 8 yıldır Suriyeli sığınmacılar için sınırlarına dikenli tel örgü çekmekten başka hiçbir iş yapmayanların sığınmacıların vatan hasretini dindirecek çabalara mani olduklarını vurgulayarak, “Türkiye’nin gayretlerine yönelik sergilenen çifte standardın takdirini ben sizlere bırakıyorum. Sizler, 4 milyonu aşkın insana sadece sağlık hizmeti vermenin nasıl bir mali yüke karşılık geldiğini en iyi bilen kişilersiniz. Türkiye olarak bunun yanında sınırlarımız dışındaki 3 milyon kişiye de hayatlarını sürdürmeleri için destek sağlıyoruz. Biz tüm bu hizmetleri herhangi bir beklentiyle değil, insani ve ahlaki sorumluluklarımızın gereği olarak yaptık. Kimin ne dediğine ve yaptığına bakmadan sınırlarımız içinde ve dışında bu hizmetleri vermeyi, mazlumların ve mağdurların ümit kapısı olmayı sürdüreceğiz. Böylece sadece kendi sorumluluklarımızı yerine getirmekle kalmayıp, aynı zamanda tüm insanlığın onurunu da kurtarmış olacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nın hayırla vesile olmasını dileyerek, ödül alan bilim insanlarını tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan’da meydana gelen tren yangınına da değinerek, “Hayatlarını kaybeden 65 kardeşimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ülkem, milletim ve şahsım adına dost ve kardeş Pakistan halkına başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Rabbime tüm insanlığı bu tür afet ve musibetlerden korusun diye dua ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin bekasının garantisinin AK Parti ve Cumhur İttifakı olduğunu ileri sürerek “Biz ne kadar güçlü olursak ülkemiz de o kadar güçlü olacaktır.” dedi.

“İnşallah 7. büyük kongre sürecimiz, metal yorgunluğunun son izlerini de sildiğimiz, tazelenmiş şekilde yola revan olduğumuz farklı bir dönemin başlangıcı olacaktır.” diyen Erdoğan, “Partimize gönül vermiş, emek vermiş, teşkilatın tozunu yutmuş tüm yol arkadaşlarımızla irtibatımızı güçlendireceğiz. Hiç kimseyi dışlamadan kırmadan dökmeden hatta varsa kırık kalpleri tamir ederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde AK Parti’li büyükşehir ve il belediye başkanları ile bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda konuşan Erdoğan, yerelde başarı sağlayamayanların devlet iradesinde de varlık gösteremeyeceklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerinin önce mahalli idarelerde millete rüştünü ispat ettiklerini ve daha sonra ülke yönetimine talip bir hareket olduklarını, 1994’ten itibaren Türkiye’de belediyecilik çalışmalarında yeni bir dönemi başlattıklarını, ideolojik istismar belediyeciliği yerine hizmet ve eser siyasetini merkeze alan farklı bir belediyecilik tasavvurunu Türkiye’ye kazandırdıklarını ifade etti.

Sadece oy aldıkları semtlere değil, yönettikleri şehrin tüm sakinlerine hizmet götürmeyi kendilerine prensip edindiklerini anlatan Erdoğan, “Göreve geldiğimizde çöpleri dahi toplanamayan, havası kirlilikten solunamayan, yolları çukurdan yürünemeyen, suyu içilemeyen İstanbul’u belediyecilik hizmetlerinde tüm dünyada örnek alınan bir konuma taşıdık.” diye konuştu.

“Tüm yol arkadaşlarımızla irtibatımızı güçlendireceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerin tamamında alt yapıdan ulaşıma, yeşil alanlardan kadın ve çocuklar için merkezlere kadar birbirinden önemli yenilikçi projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayarak, “Milletimiz de son 17 yılda hem mahalli idarelerde hem de genel seçimlerde AK Parti’yi birinci yaparak hizmetlerimizden memnuniyetini gösterdi. Partimize gönül vermiş, emek vermiş, eskilerin dediği gibi teşkilatın tozunu yutmuş tüm yol arkadaşlarımızla irtibatımızı güçlendireceğiz. Küçük olsun benim olsun sığlığıyla değil, büyük olsun bizim olsun vizyonuyla hareket edeceğiz. Hiç kimseyi dışlamadan, kırmadan, dökmeden, hatta varsa kırık kalpleri tamir ederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Son dönemde yaşadığımız hadiseler bize bir gerçeği çok net bir şekilde göstermiştir.” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye’nin bekasının garantisi AK Parti ve Cumhur İttifakı’dır. Biz ne kadar güçlü olursak ülkemiz de o kadar güçlü olacaktır. AK Parti kalesinde ve Cumhur İttifakı bünyesinde gedik açma çabalarının gerisinde bu hakikat vardır.”

“Mesuliyetiniz çok ağır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “gönülden yaparsan gönüller kazanırsın” düsturuyla 82 milyonun her bir ferdini kucaklamaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“AK Parti çatısı altında terör ve şiddetle arasına mesafe koyan herkese, her görüşe yer vardır, olmalıdır. Bu hareketi ileriye taşıyacak fikri, samimi teklifi olan her bir kardeşim partimizin iç kanallarını kullanarak bunu her zaman bize iletebilir. Devlet olarak politikalarımızla adeta tüm dünyayı kuşatırken parti olarak içimizde farklı şekilde hareket etmemiz zaten düşünülemez. Aynı şekilde belediye başkanlarımız da teşkilatla ve yönetimle istişareyi asla ihmal etmemelidir. İnşallah 7’nci büyük kongre sürecimiz metal yorgunluğunun son izlerini de sildiğimiz, yenilenmiş, tazelenmiş bir şekilde tekrar yola revan olduğumuz farklı bir dönemin başlangıcı olacaktır. Bunun için sizlerin mesuliyeti çok ağırdır. Hiçbirimiz bulunduğumuz makamların millete hizmet makamı olduğunu unutmayacağız. Ben her birinizin bu yüksek vazife bilinciyle hareket ettiğine, edeceğine inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının hayırlara vesile olması dileğinde bulundu. Toplantıya AK Parti’li 39 belediye başkanının yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de katıldı.

Türkiye-Gürcistan stratejik iş birliği konseyi toplanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Gakharia ve heyetini, davetine icabetle ve ilk ziyaretlerinden birini Türkiye’ye gerçekleştirdiği için duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, “Sayın Başbakana yeni görevinde dolayı özellikle tebriklerimi bildirmek isterim. Kendisi İçişleri Bakanlığı döneminde İçişleri Bakanım ile yakın mesai yapmış, ülkemize yakından da tanıyan bir liderdir. Değerli dostumun liderliği altında Gürcistan’ın kalkınmasını sürdüreceğine ve Türk-Gürcü ilişkilerinin daha da gelişeceğine inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Gürcistan ile Türkiye arasındaki tarihi bağların, ortak değerlerin ve komşuluk ilişkilerini sağladığı fırsatları değerlendirme fırsatı bulduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Stratejik ortaklık seviyesinde devam ettirdiğimiz ilişkilerimize maalesef biraz ara verilmiştir. Bugün dışişleri bakanlarımıza verdiğimiz talimatla en kısa zamanda aramızdaki stratejik iş birliği konseyimizi toplayacağız.” dedi.

Gürcistan ile ticaretten turizme, enerjiden savunmaya her gelişen ilişkilerin olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Stratejik ortaklığımızın sadece iki ülke için değil, bölgemiz açısından da olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Kardeş Azerbaycan ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ortak enerji ve ulaştırma projeleri, Kafkasya’dan Anadolu’ya doğru bir istikrar kuşağı oluşturmamızı sağladı. Ortak akıl ve stratejik vizyonla Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı’na, Gürcistan ve Azerbaycan ile birlikte hayata geçirdiğimiz Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesini de ekleyerek enerji konusunda bölgemizi merkez haline getirdik. Ulaştırma konusunda da çok önemli bir adım attık. Bakü-Tiflis-Kars bu noktada gerçekten tarihi bir adımdı. Bu demir yolunun açılmasıyla üç dost ülke, birbirine çok farklı bir şekilde bağlanmış oldu. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, şu anda Londra’dan Pekin’e uzanan güzergahın kalbinde yer alan önemli bir hattı temsil ediyor.”

“Pasaportsuz geçişi temin ettik”

Türkiye ve Gürcistan arasındaki bağların sadece boru hatları ve demir yollarından ibaret olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2011 tarihli anlaşmamız doğrultusunda yalnızca vizeleri kaldırmakla kalmadık, pasaportsuz geçişi temin ettik. Vatandaşlarımızın kimlik belgesiyle seyahat edebildiği Gürcistan’ın en büyük ticari ortağının Türkiye olması bizleri ziyadesiyle memnun ediyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak fayda ve karşılıklı saygı temelinde ekonomik iş birliğini artarak sürdürme iradelerini teyit ettiklerini belirterek, “2018 sonu itibarıyla 1,5 milyar dolar olan ticaret hacmimizi bugün yaptığımız görüşmelerle 3 milyar dolara süratle çıkarma irademizi teyit ettik. Bu çerçevede Türkiye ve Gürcistan arasındaki ticareti kolaylaştırarak, potansiyelimizden daha fazla faydalanmak için gerekli adımları atacak ve böylece iş birliğimizi daha da güçlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kısa süre içerisinde Ankara’da düzenleyecekleri Türkiye-Gürcistan Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nın bunun için bir fırsat teşkil edeceğine de işaret eden Erdoğan, görüşmelerde bütün bu önemli gelişmelerin yanı sıra özellikle güvenlik konusunu ele alma imkanını da bulduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu alanda iş birliğimiz gerçekten çok çok farklı bir şekilde devam ediyor. Gürcistanlı birçok genci güvenlik, askeri ve polis noktasında yetiştirme fırsatını bulduk.” dedi. Gürcistan’ın bağımsızlığı, siyasi istikrarı ve toprak bütünlüğünün son derece önemli olduğuna değinen Erdoğan, “Silahlı kuvvetlerimiz arasında bu yıl da Türkiye ve Gürcistan’da ortak tatbikatlar düzenlemeye devam ettik. Buradan hareketle bugüne kadar 2 bin 200 Gürcü askeri personel, Türkiye’de icra edilen çeşitli kurs ve eğitimlere katılmıştır. Ortak denizimiz olan Karadeniz’de barış ve istikrarın sürdürülmesi için çabalarımız Gürcistan’ın da katkılarıyla devam ediyor. Askeri temaslarımızın yanı sıra savunma sanayi şirketlerimizle Gürcistan arasında daha sıkı ilişkilerin kurulmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan’ın alt yapı, üst yapı çalışmalarında Türk müteahhit firmalarının yapacakları çok şeyler bulunduğuna olan inancını da ifade etti. Gürcistan Başbakanı ve heyetiyle yapılan görüşmelerde, FETÖ ve Türkiye’yi hedef alan bütün terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı Gürcistan ile iş birliğine yönelik iradeyi de teyit ettiklerini belirten Erdoğan, “Gürcistan nasıl bizleri, ata yurtlarımızdaki kardeşlerimize bağlayan bir köprüyse Türkiye’de Gürcistan’ın Batı ile ilişkilerini sağlıklı şekilde tesis etmesinde stratejik bir köprüdür.” değerlendirmesini yaptı.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia’nın, Gürcistan’a daveti üzerine Erdoğan, “Önce yüksek düzeyli stratejik konseyi hemen Türkiye’de yapalım, ardından baharda da baharın güzelliği ile Gürcistan’da olalım.” yanıtını verdi.

“Gürcistan mevcut stratejik ortaklığı daha da geliştirmek için kararlı”

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia da konuşmasında Başbakan sıfatıyla Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini belirterek, bunun kendisi için büyük bir şeref olduğunu dile getirdi. Gakharia, Gürcistan’ın Türkiye ile özellikle stratejik alanda çok yakın iş birliğine işaret ederek Gürcistan hükümetinin mevcut stratejik ortaklığı daha da geliştirmek için kararlı olduğunu vurguladı.

Ziyareti vesileyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik eden Gakharia, Türk halkına mutluluk, başarı, refah ve sağlık dileklerini iletti. Gakharia, Erdoğan ile görüşmesinde güvenlik, kültür, ticaret ve ekonomi gibi alanlarda iş birliğini ele aldıklarını aktardı. Türkiye’nin, Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı olduğunu anımsatan Gakharia, mevcut perspektifi daha da ileriye taşımaları gerektiğini ifade etti.

Gakharia, enerji koridorları bakımından iş birliğine büyük önem verdiklerine dikkati çekerek “Türkiye, Gürcistan için Avrupa’ya yönelik bir yoldur.” dedi. Karadeniz ve bölge güvenliği konusunda Türkiye’nin rolünü çok iyi anladıklarının altını çizen Gakharia, “Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine gösterdiğiniz kararlı tavır için teşekkür ederiz.” ifadesini kullandı.

Gakharia, bölgedeki sorunların barışçıl yollardan çözülmesi gerektiğini belirterek üst düzey stratejik iş birliği konseyinin bir an önce toplanması gerektiğine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok samimi ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Gakharia, Erdoğan’ı Gürcistan’a davet ederek sözlerini noktaladı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz