Erdoğan: Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkum

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da IDEF’19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda konuştu.

“Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur.” diyen Erdoğan, savunma sanayinde tasarımdan üretime tüm aşamalarda söz sahibi olma hedefine adım adım yaklaşıldığını ifade etti.

“Türkiye, siyasi, diplomatik ve ekonomik alanda olduğu gibi savunma alanında da hiçbir dayatmayı kabul etmemiştir, etmeyecektir.” diyen Erdoğan, Türkiye’nin silahlı ve silahsız insansız hava araçları konusunda dünyada söz sahibi bir konuma geldiğine dikkat çekti.

Erdoğan, şunları söyledi: “Şimdi biz kendi milli muharebe uçağımızı üretecek adımları da hızla atmaya başladık. İnşallah, Hava Kuvvetlerimizin bundan sonraki filolarında ağırlık kendi milli muharebe uçaklarımızdan oluşacaktır. Zırh, optik, yazılım, motor, simülasyon, patlayıcı teknolojileri başta olmak üzere, ülkemizin önünü kesmek için araç olarak kullanılan her hususta, kendimizin ve dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı kurmakta kararlıyız. Uçaklarımızda kullandığımız bombaları bize vermemek için kırk takla atanlar şimdi ürettiğimiz bombaların gücü ve ekonomikliği karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.”

Erdoğan, “Biz tarih boyunca içinde yer aldığı tüm ittifakların hukukuna sadık kalmış, üzerine düşenleri yapmış bir ülkeyiz. Mesela, sınırlarımızda yaşadığımız tacizler sebebiyle hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğumuzda ilk başvurduğumuz yer, müttefiklerimiz olmuştur. Ama maalesef bu yöndeki taleplerimiz ya tümden cevapsız kalmış ya da işi yokuşa sürme anlamına gelen şartlar önümüze konmuştur.” dedi.

Cari açığımızın yüzde 2,6’ya kadar düşürmeyi planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4. Ticaret Müşavirleri Konferansı’nda da konuştu. “Bu ayın başından şu ana kadar yaklaşık 160 teröristi etkisiz hale getirdik.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Seçim atmosferine rağmen bu dönemde tarihimizin en yüksek ilk çeyrek ihracatına imza attık. 2019 yılında 182 milyar dolar, 2023’te ise 500 milyar dolarlık bir ihracat rakamı hedefliyoruz. 2019 yılında 50 milyon turist rakamına ulaşacağımıza inanıyorum. Ülkemizi dış ticaret fazlası veren, bir başka ifadeyle cari fazla veren bir ekonomiye dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bunu yaparız. 2017 yılında yüzde 5,6 olan cari açığımızın milli gelire oranını 2021’e geldiğimizde yüzde 2,6’ya kadar düşürmeyi planlıyoruz. Büyümemizi 2021 yılına geldiğimizde yeniden yüzde 5’in üzerine çıkarmakta kararlıyız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz