Erdoğan ya “son koalisyonu” dağıtacak, ya da AK P dağılacak

17

İstanbul seçimleri müthiş bir netice ortaya koydu. İmamoğlu % 54, Yıldırım % 45

Genel seçimi şiddetle çağrıştıracak bir tablo. Bu rüzgarın önünde durmak zor.

Erdoğan’ın birinci koalisyonunu hatırlayan var mı? “Fabrika ayarları” denilen koalisyon.

Hani şu; ortak akıl, özgürlükler, hukuk, AB değerleri, Kürtlere haklarının verilmesi, bütün toplumun kucaklanması, uluslararası işbirliği gibi, hasreti olduğumuz değerler için kurulmuş, AK P koalisyonu.

Erdoğan bu koalisyonu neden bozdu? Rivayet muhtelif. Ancak, araştırmalara konu olacak müthiş bir değişim yaşadığı da kesin Erdoğan’ın.

Şimdi, Erdoğan’ın ikinci koalisyon dönemindeyiz.

Ülke bekasına, tehditlere, düşmanlara, uluslararası kamplaşmalara, tek adam yönetimine, eksik demokrasi ve hukuka dayanan bir anlayışa, Müslümanlık anlayışının selefi bir mahiyete bürünmesine, Kürt meselesini silahla çözmeye, askeri harekatlara vb. dayanan ikinci koalisyon.

İkinci koalisyonun ortakları ise; yeni AKP, MHP, Vatan Partisi (Perinçek), Ulusalcı-Kemalistler, Büyük Birlik Partisi, Erdoğan’ın ideallerini paylaşan tarikat ve cemaatler, Selefi dini gruplar gibi, toplumun daha radikal ve azınlık unsurları.

Beşi birbirine benzemez, “Daltonlar grubu” gibi.

Erdoğan’ın ikinci koalisyondaki anlayışı, birçok kişi ve grubun ve buna bağlı olarak da toplumsal katmanların, AKP’den uzaklaşması sonucunu verdi. Söz gelimi; Abdullah Gül-Ali Babacan-Ahmet Davutoğlu gibi çok yakın arkadaşları, milliyetçi söylemden rahatsız olan Kürtler, AB’ni ve NATO’yu önemseyenler, dinin radikalleştirilmesinden rahatsız olanlar, fukaralaşan kitleler vb. AK P’yi terk etti.

İstanbul seçimlerinin neticesi de, işte bu dile ve bu koalisyon yapısına bağlı olarak ortaya çıktı.

Büyük siyasi depremin faili, bu koalisyon.

Ben Erdoğan’ı Balkanlarda tanıdım. Açık söylemem gerekirse, vizyonal bir liderlik görmedim. Balkanlarda vizyonu yoktu ve bir Balkan stratejisi önermiyordu. Zaten 2012’den sonraki tercihleri ile de, Balkan ahalisini, kendisinden ve Türkiye’den uzaklaştırdı.

Erdoğan’a; güç, akıl, analiz gücü, uzak görüş kapasitesi gibi, strateji üretmede etkin muhakeme enstrümanlarını sunabilecek kadrolar yok artık. AK P ve koalisyon ortakları “C” takımı gibi.

Biri Kürt meselesine silahla çözüm öneren siyasi, diğeri Balkanlarda Slav Türk kardeşliği peşinde koşan, Sırplardan zulüm görmüş Müslüman Boşnak ve Arnavutları küstüren, Türkiye’den uzaklaştıran, Rusya bağlantılı biri. Bunların üzerine bir de; Müslüman deyince tüyleri diken diken olan Avrasyacı Kemalist ve Ulusalcıları, İslam’a “cihat” adıyla, silahlı mücadele gömleği giydiren selefi anlayışı koyun. Bu tablo içinde Erdoğan’ı tanımlamanız dahi mümkün değil. Erdoğan kim, AKP nasıl bir parti, buna kolay cevap verilemez. Ama tercihi o yaptı. Kimse zorlamadı.

Erdoğan’ın geldiği yer ve ülkeyi getirdiği yer ise, tam bir felaket.

500 milyar dolar kadar dış borç olmuş, AB projesi çökmüş, Kürtler toplumdan koptu kopacak, toplum kamplara ayrılmış, tek karar vericisi olan bir yönetim kurulmuş, hukukun üstünlüğü yerini üstünlerin hukukuna bırakmış, devletler arası ilişkilere tehdit anlayışı hakim olmuş, dış politikada bütün cephelerde yenilinmiş, Balkanlar kaybedilmiş, Ortadoğu kaybedilmiş, Filistin meselesi İsrail’in insafına, Mısır Sisi askeri rejimine, İhvan hapishanelere, Suriye; Amerika ve Rusya’ya terk edilmiş.

Dinimiz, hem içeride hem dışarıda selefi gruplara terk edilmiş.

Bu “beş benzemez” koalisyondaki fay hatlarını Erdoğan görmüyor mu? Ne tarafa bir adım atmaya çalışsa, ya Bahçeli, ya ulusalcılar, ya Perinçek hemen bariyer oluşturuyor.

Bu ekip ne bir fikir üretebilir, ne de bir iş yapabilir. Bunların Erdoğan’ı ve Türkiye’yi getirdiği yer, artık herkesin görebileceği kadar net ve sarih. Görmemek için aklı yitirmiş olmak gerek.

Erdoğan’ın bu gidişini gören, eskiden “yoldaşı” olduğu birçok kıymetli arkadaşı, sabırla ve nezaketle, onun bu durumun farkına varmasını bekliyor.

AKP toplumun desteğini kaybetti. Ancak, mesele AKP’nin toplumsal desteğini yitirmesinin çok ötesinde. Bu koalisyonun, ülkeyi getirdiği yer tam bir açmaz, çıkmaz sokak. Koalisyonun “garip” ortakları, son bir hamle ile, Türkiye’yi batı demokrasilerinden ayıracaklar ve Kürtlerin de bu ülkeden kopmasına neden olabilecekler.

CHP bu enkazın altından kalkabilir mi? Çok zor. CHP’den ne kadar vizyon bekleyeceğiz, bu da şüphe altında, CHP stratejik parametreleri henüz oluşmadı.

İşte bütün bu nedenlerle, Erdoğan bir karar vermek zorunda.

Ya mevcut koalisyonu “derhal” bozacak ve partiyi eski yapısına ve vizyonuna kavuşturacak ya da eski arkadaşları, memleketin selameti için, mevcut partiden yeni partiler kurarak, Erdoğan’ın gücünü budayacak.

Erdoğan için başka bir çıkış yolu gözükmüyor.

17 YORUMLAR

 1. Adelina hanim, merhaba! Mükemmel Tesbitler yapmişsıniz, ellerinize sağlik.

  Yalniz MHP konusu göründüğü gibi değıl.
  Erdoğanın gerçek niyetinin ve amacınin ne oldğunu en iyi bilenlerin başinda Bahçelı geliyor. Hatta henüz biz farkina dahi varmamişken, o Erdoğanin ülkeyi ne hale getirdiği ve getireceğini, bildiği içn taktık değiştirip Erdoğanin gerçek amacini ve göründüğu gibi olmadığıni açiğa çikararak halka onun gerçek yüzünü gösterip gözden düşürmekti.
  Bahçeli,Türkiyeyi ondan kurtarabilmek için kendisini sorumlu tutmuş olnaliki o otrama girmeyi başardi.
  Yalniz bana öğle geliyorki Bahcelinin biraz daha zamana ihtiyac var.

  Adelina hanim,Dün benim MHP li bacim aradi, adeta sevinçten uçuyordu.
  Herhalde neden sevindiğini anlamişsinizdir.
  Yalniz Bahçeliyi, eleştirmeye devam etmenin daha inandirici ve isabetli olacağı kanisindayım, çünķü eleştiriler Bahçelinin işini dahada kolaylaştirir.

  Erdoğan, kendi saltanatini kurmayi duşunduğu için balkanlardaki muslumanlardan uzak duruyor, çünkü Arnavular olsun Boşnaklar olsun diktatörlükleri yikarak demokrasiya geçtiler.
  Buda erdoğan gibileri için 1 numarali tehlikedir.
  Saglicakla kalin.

  • Nurdan hanım merhaba, değerli yorum ve bilgiler için teşekkür ederim. Bir önceki yazıya yorum yazmadınız, nerede diye merak ettim. Bahçeli konusunda bir şey diyemem. erdoğanı devirmek isteseydi, çok kestirme yolları vardı ve bir çok fırsat elde etti, ama o erdoğanın önünü açtı. Bahçeli erdoğanı halletse ne olur, mhp kendisi değişmeden başarı şansı yok ki! Kolay gelsin, başarılar.

   • Nurdan hanım, umarım Devlet’in Bahçeli’si hususunda şaka ya da ironi yapıyordur.
    Adeline hanımın dediği gibi o fırsat birçok kez eline geçti aslında.
    Bahçeli, sandık yoluyla yenemeyeceği Erdoğan’a biat edip tabanını iktidara dolaylı olarak ortak etmeyi başardı. Artık pastadan o da pay alıyor. Sözü dinleniyor, tvlere çıkabiliyor daha ne olsun…
    Ama onu taşımanın iktidara zarar verdiğini artık görmesi gerekenler de görüyor ve yolcudur Abbas, bağlasan durmaz…

    • Özgür bey merhaba, değerli katkınız için teşekkür ederim. Bahçeli Erdoğan ilişkisine ve her ikisinin geçmişine dikkatle bakılırsa, benim acizane düşüncem, her ikisinin üzerinde bir otorite olduğu ve bu otoritenin her ikisine çizdiği role göre ikisinin bir birine tahammül edip, katkı verdiği, izlenimi ediniyorum. Türkiye’nin geleceğini kurtardıklarını, bekasını sağladıklarını iddia eden bu ikili bir gün bile “insani olarak” bir araya gelmiyorlar ve bir çay bile içmiyorlar. Sanki zorunlu ve kısa dönem askerlik gibi. Nurdan hanım, belki MHP tabanının da anlamlandıramadığı ve Bahçeli’nin gerçekte büyük bir oyun kurduğu kanaati ile kendilerini rahatlattıkları söylentilerinin uzantısı olarak belirtmiş olabilir. Zaman ideolojik körlüklerle değil, aklı selimle ve soğuk kanlılıkla bakma zamanı. Kolay gelsin

 2. Merhaba Çok güzel analiz, taşı gediğine koyan fasih bir yazı yeteneğiniz var. Türkçeniz bu kadar iyi mi, ikincisi analizleriniz çok isabetli bence. Fehmi Bey bile sizin kadar fasih ifade etmiyor, temkin adına fesahatten kaçınıyor. Hem de gençsiniz, sizi tebrik ederim.

  • Süleyman bey merhaba, yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Bizler tecrübesiz olduğumuz için ağzımıza geleni söylüyoruz, Fehmi bey neyin söylenip söylenmeyeceğini çok iyi bilir, söylemiyorsa doğrusunun söylememk gerektiği içindir, yoksa o hiç bir şeyden çekinmez. onun tarzı neticeye daha kolay götürür benim tarzım tam Arnavut tarzı, onun için siz onun yazdıklarına dikkat edin. saygılar kolay gelsin, yorumlarınızı sürekli yazın lütfen. bir önceki yazıyı da yorumlar mısınız?

 3. Bu koalisyon Erdoğanı başkanlığa getirdi vr orada tutuyor. Bunun karşılığında onun dini ve milli değerlerinin tamamını aldı. Sıra partisine geldi. Şimdi partisni alacak en sonunda elinde sadece başkanlık kalacak o zamanda bir üfürüklük canı kalır onuda bu koalisyon yapacak.

  • İsrafil bey merhaba, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. onun dışındakilerin bu kadar gücü olduğunu düşünmüyorum. sokak güçleri olabilir, orduda belirli yerlere gelmiş olabilirler,ancak unutmayın karşılarındaki erdoğan. uçan kuşa tedbir alan birisi, kimleri torbaya koymadı ki? saygılarımla kolay gelsin

   • Adeina hanım Bahçeli Pernçek ve Apo yu aynı çizgıye geyiren güc kim veya kimlerse yapamayacağı şey olmadığinı düşünüyorum. Teşekkür ederim iyi günler.

    • Önceleri ben de İsrafil bey gibi düşünüyordum.
     Olaylar ve özellikle perinçeğin son yazılarını okuyunca bu meselede ki düşüncelerim netleşti. Şimdi Adelina hn. Gibi düşünüyorum.

     • Baran bey merhaba, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, katkılarınızı beklerim, kolay gelsin

 4. Sizin son paragrafta yazdiginiz iki secenekten baska birde ucuncu secenrk olabilir..erdoganin kendi yetkilerinden vazgecip kuvvetler ayriligina gecmesi ve chp ile turkiye ittifakini kurmasi

  • Erkan bey merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Erdoğan o kararı alabilir mi şüpheliyim. Erdoğan’ın mevcut yönetim biçimini tercih etmesi şartları henüz değişebilmiş değil. CHP ile koalisyon kurması hem AKP için hem CHP için kolay olmayabilir. Kolay gelsin

 5. Adelina hm. merhaba, görüş ve tespitleriniz yabana atılır cinsten değil, doğru tespitleriniz var, ancak haksızlık ta etmemek gerekir. Yanlış giden işleri eleştirdiğimiz gibi, yapılan faydalı işlerin de hakkını teslim etmek gerekir. Marifet iltifata tabidir. Selamlar.

 6. Adelina hanım merhaba
  KHK lı masum lar hakkında ki düşünceleriniz ve bu işin sonu nereye gidecek bir fikir ve öngörünüz varmı, bu insanlar umutla beklemekte daha ne kadar bekleyecek.

  • Ahmet bey merhaba, bu konuyu tam bilmiyorum, bildiğim, Erdoğan’ın imzası ve istihbarat raporları esas alınıp işlerinden atılmış insanlar olduğu. sosyal medyada aklım erdiği kadar destek olmaya gayret ediyorum. Allah yardımcıları olsun. Kolay gelsin

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz