Erdoğan’dan KYK kredi borçlarıyla ilgili açıklama.. Geri ödemeler sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılacak

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 saat 15 dakika süren Kabine Toplantısı sonrası konuştu. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi: “Şartlarımızı yerine getirmek için gerekli adımları atmamaları halinde süreci donduracağımızı hatırlatmak istiyorum. İsveç’in iyi bir görüntü vermediğini görüyoruz. Türkiye olarak duruşumuz çok nettir, gerisini kendileri bilir.

Yılbaşında ve temmuzdaki düzenlemelerle insanımızı enflasyona ezdirmeme sözünü yerine getirdik. Yıl sonunda sabit gelirlilerin durumlarını gözden geçireceğiz. Türkiye, 2023’ü kazasız belasız ve hedeflerine uygun şekilde geride bıraktığında önümüzde yeni, aydınlık bir dönemin bizi beklediğini hep beraber göreceğiz.

Bu yıl 750 bine yakın gencimiz yurt imkanından faydalanıyor 520 binden fazla gencimiz burs, 881 binden fazla gencimiz de eğitim-öğretimlerine devam ediyor. Burs ve kredi ücretlerini 14 kat artırdık. Biz göreve geldiğimizde bu 45 liracıktı, şimdi 850 lira. Yılbaşında bu rakamları tekrar revize edeceğiz. Burs almak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 12 farklı kamu kurumunun veri tabanında yapılan taramayla değerlendiriliyor. Öğrenim kredisi herkese veriliyor.

Alınan kredilerin ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Mezun öğrenci sigortalı bir işe başlamayanlar e-devlet üzerinden erteleyebiliyor. Bugüne kadar kredilerin hesaplamaları yurt içi fiyat endeksine göre yapılıyordu. Biz hiçbir zaman faiz uygulaması yapmadık. Ama Bay Kemal utanmadan sıkılmadan faizden bahsediyor. Gel sıkıysa bunu ispatla kimden faiz almışız bunu ortaya koy. Hiçbir öğrenciden faiz almadık. Enflasyon nedeniyle öğrenim kredisi borçlarında beklenmeyen rakamlar ortaya çıktı.

Haftalar öncesinden arkadaşlarımıza talimat verdim. Kredi geri ödemelerinin enflasyon veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani ana para. Bu uygulamada kredi ödemesi yapan tüm öğrenciler yararlanacak. Toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerin üzerinden kaldırmış oluyoruz. Böylece mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin, kredi almış 812 bin şu an okuyan öğrencimiz ve vergi dairelerinde takip edilen 1 milyon 295 bin öğrencimizin öğrenim kredisi sorununu çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren alınan kredi kadar sorumlu olacaklar. Böylece 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi sorununu kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar.”

.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz