Erkekler de ağlar…

0

Toplum kadın ve erkeğe belli roller, sorumluluklar, karakterler yüklemiştir. ”Erkek adam ağlamaz” da bunlardan biridir. Henüz daha ilkokul çocuklarından şu cümleyi duymak olasıdır: ”Düştüm canım çok yandı ama hiç ağlamadım anne/baba, erkek adam ağlamaz.” Daha bir çocuğa bunu söyleten şey nedir? Erkeklerin ağlamaması mı gerekir?

Acı çekeceksin, üzüleceksin ama ağlamayacaksın! Dişini sıkacaksın! Bu durum psikolojik açıdan ne kadar da büyük bir yük… İnsanların kendi duygularına kapanmaları travmatik süreçler yaratabilir. Bunu birçok bilim insanı araştırmış ve bu sonuca varmıştır. Duygular insana özgü değildir, doğadaki diğer canlıların da duyguları vardır ve duyguların saklanacak, utanılacak hiçbir yanı yoktur. İnsanı ve hayvanı birbirinden ayıran şey de bu noktada duygu değil, düşüncedir. İnsanlar dışında diğer canlıların gidip de yanındaki canlıya ”ağlama” diyebilme ihtimali olmayabilir ama insanlar toplumsal yargılarla diğer insanların özgürlüklerini, duygularını kısıtlayabilir.

O yüzden bırakın çocuklarınız ağlasın. ”Sus bakayım, erkeksin sen” demeyin. Arkadaşınıza gidip ”karı gibi ağlama” demeyin. Hem ”karı” demek hem de ağlamayı sadece kadına ait bir durum gibi yansıtmak son derece yanlıştır. Kimsenin duygularını gizlemesine engel olmayın. Eğer bir travma anındaysa kişi, sizin bu travmayı artırmaktan başka bir etkiniz olmayabilir. Kaldı ki asıl cesaret duyguları gizlemek değil, her duyguyu olağanca açıklığıyla yaşayabilmektir. Hepimiz insanız; güleceğiz, ağlayacağız, düşeceğiz, kalkacağız. O yüzden erkekler de ağlar, silmeyin ve saklamayın gözyaşınızı…

Can Bonomo ”Erkekler de Ağlar” şarkısında ne güzel ifade etmiştir:

Her şey kanun, her şey kural, her şey garip
Bıkmadın mı dik durmaktan, gözyaşlarını silip silip
Sırtında bir yük var, gözün dalıyor
İçindeki çocuk senin yerine ağlıyor

Erkekler de ağlar, sev gözyaşını
Küçükken ağlardın unuttun mu, masum uslu
Erkekler de ağlar, katlanamaz hüzüne
İndir maskeni bak yaşların yakışıyor yüzüne.

Kaynakça:

e- koç.org

mediacat.com

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz