Et ve Süt Kurumuna alınmadı..

0

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Randevu istediği halde reddedildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Çocukların beslenme hakkının korunmasını konuşmak üzere Et ve Süt Kurumu’ndan randevu istedim. Herhalde bir yerlerden izin alamadılar ki ses yok!” dedi. Et ve Süt Kurumu’nun kapısına giden Kılıçdaroğlu’nu karşılayan güvenlik görevlisi, “Randevunuz olmadığı için sizi içeri alamıyorum.” dedi. Bu sırada kurumun kapısının telle bağlandığı görüldü.

Daha önce TÜİK’e gittiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Emeklilerin, asgari ücretlilerin haklarını savunmak için gittim. Çünkü TÜİK enflasyonu düşük göstererek milyonlarca insanın düşük zam almasına neden oluyordu. Buna dikkat çekmek için TÜİK’e gittim. Daha sonra sözlü sınavda hakları yenen gençlerin sesini kamuoyuna duyurmak için Milli Eğitim Bakanlığı’na gitmiştim. KPSS’de dereceye giren birçok genç sözlüde torpili olmadığu için elenmişti. Buna da dikkat çekmiştim

Bugün Et ve Süt Kurumu’nun önündeyim; burada olmamın temel nedeni çocukların haklarını savunmak. Kadın milletvekilleri ile beraberim, tüm anneler çocuklarının iyi beslenmesini isterler. İyi beslenme bir haktır, bunu sağlayacak olan sosyal devlettir. Bütün çocukların yeterli beslenmeleri gerekir.

Tarım Bakanı dün katıldığı bir programda Türkiye’de aç ve açıkta kimse yok diyor. Tarım Bakanı’nın dünyadan, Türkiye gerçeklerinden haberi yok. İzin verirseniz Türkiye’deki derin yoksulluğu uzun yıllardır araştıran Hacer Foggo’ya bu konudaki düşüncelerini aktarması için söz vereyim.

Çocuklarımızın beslenme hakları için Et ve Süt Kurumu’na gittik. Öğün atlamak zorunda kalan çocuklarımızın kursağından et ve süt geçsin diye gittik. Çocuklarımızın yeterli beslenme hakkı artık milli öncelik meseledir. Derin yoksullukla ilgili önemli araştırmalar yapan Hacer Foggo ve sürekli sahada olan kadın arkadaşlarımıza, Et ve Süt Kurumu ziyaretimde bana eşlik ettikleri için teşekkür ederim.”

Kılıçdaroğlu’nun sosyal medyadan paylaştığı videoda, kendisinin ve Foggo’nun Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü önünde yaptığı konuşmalardan şu bölümlere yer verildi:

KILIÇDAROĞLU: Burada bulunmamın temel nedeni, çocukların haklarını savunmak. Kadın milletvekilleriyle beraberim. Kadın milletvekilleri, bütün anneler, çocuklarının iyi beslenmesini ister. Bu insanların yoksulluğunu afişe etmeden, onların yoksulluğunu giderme konusunda çaba harcayan Sayın Hacer Foggo burada, buyurun Hacer Hanım.

FOGGO: Türkiye’de yoksulluk ile değil artık açlıkla mücadele ediyoruz. Yetersiz beslenme ile mücadele ediyor çocuklar. Son yapılan araştırmada, Türk Aile Hekimleri dergisinde bir makale yayınladı. Bin 40 çocukla bir araştırma yapıldı; kızların yüzde 85’nin, yüzde 68’de erkek çocuğun kansız olduğu ortaya çıktı. Yetersiz beslenme, aynı zamanda öğrenme güçlüğüne neden oluyor. Yetersiz beslenme, kronik açlık demek. Bütün çocuklar bununla mücadele ediyor. Daha dün bir aile ile görüştüm. ‘Çocuklar ile birlikte sahurda patates kızartması yedik, akşam komşuda hazır çorba yedik.’ İnsanlar bunlarla mücadele ediyor. 

Yapılan araştırmalarda; Güneydoğu’da, Doğu Anadolu bölgesinde çocukların yüzde 5’i bodur. Bodurluğun anlamı, yetersiz beslenme, kronik açlık demek. Ne okul besleneme programları yerine geliyor, ne başka bir şey. Yani Türkiye’de yoksulluk var, açlıkla mücadele ediliyor şu an. Sayın Genel Başkanımın söylediği sözle buradayım; ‘Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin’ diye ve biz o son çocuğu buluncaya kadar mücadele edeceğiz.

KILIÇDAROĞLU: Buradan saraya ve sarayın yetkililerine çağrı yapıyorum. Açık ve net bir çağrı yapıyorum. ‘Beşli çeteye’ verilen imkanların, ‘beşli çeteye’ sağlanan olanakların, ‘beşli çeteye’ verilen dolarların en azından binde birini bu ülkenin yoksul aileleri için harcasalar emin olun hiçbir çocuk yatağa aç girmez.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz