Evcil hayvanların tüm hareketlerinde bir anlam var!

0
Rabia Güner

Evcil hayvanlarımız gün içerisinde birçok hareket yapar. Örneğin; kafa sürtmek, yüz yalamak, yeri kazımak gibi… Evcil hayvanlarımızın yaptığı her şeyin bir anlamı var. Gelin, evcil dostlarımızı daha yakından tanıyalım!

Eğer köpeğiniz; battaniye, çarşaf veya yatakları yerleşmeden önce tırmalıyor ve yatmadan önce birkaç kez etrafında dönüyorsa, büyük ihtimalle orasının kendisi için güvenli olup olmadığını kontrol ediyor. Tüm bu davranışlar ilkel atalarından miras aldıkları genetik kodlardır.

Eğer köpeğiniz; tuvaletini yaptıktan sonra yeri patiliyor ama üstünü örtmüyorsa, muhtemelen bir koku bırakmaya çalışıyor. Bu onların hem dikkat çekme hem de bölge sahiplenmeleri gibi birçok anlamı taşıyor. Aynı zamanda da diğer köpeklerle bir iletişim kurduğu anlamına da gelebilir.

Eğer kediniz sık sık yumuşak yüzeyleri yoğurma hareketi yapıyorsa, muhtemelen rahat bir anındadır. Kendisini sakinleştirmeye çalışıyor da olabilir. Bununla birlikte köpeklerden farklı olarak, dışkılarını gömerler. Bu onların gizli kalma içgüdülerinden geliyor.

Eğer kediniz, kafası ya da yanaklarıyla size sürtünme hareketi yapıyorsa muhtemelen sizde bir işaret bırakmaya çalışıyor. Bunu da kokularını bırakarak yaptıklarını söyleyebiliriz. Diğer yandan bir sevgi gösterisi de olabilir ya da bir sorunları vardır.

Eğer köpeğiniz yüzünüzü yalıyorsa, muhtemelen size düşman olmadığını göstermeye çalışıyordur. Aynı zamanda bir teslimiyet işareti de olabilir. Sadık dostlarımızda genellikle bunu çok sık görürüz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz