Evde ateş düşürmek için uygulayabileceğiniz yöntemler!

0
Rabia Güner

Vücut sıcaklığı normalin üzerindeyse ateşimiz çıkar. Genellikle enfeksiyon hastalıklarının bir belirtisi olan ateş durumda bir uzmana başvurmak önemlidir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için evde ateş düşürmenize yardımcı bazı uygulamaları derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Özellikle küçük çocuklar ve bebeklerde ateş daha sık görülür. Doktor muayenesinden sonra hastalığın daha rahat atlatılması için uygulanabilecek basit öneriler vardır. Peki, evde ateş düşürmek için uygulayabileceğimiz bu yöntemler neler?

Hafif şeyler giymek

Yüksek ateş ne zaman tehlikelidir? - Sağlık Haberleri

Ateşlendiğimizde daha çok üşür hatta titreririz. Böyle bir durumda yapılan en büyük yanlışlardan biri daha kalın giysi ya da yorganla uyumak. Fakat yapılması gereken şey hafif kıyafetler giymektir.

Eğer terleme durumu varsa da bol ve pamuklu kumaşa sahip pijamalar tercih etmelisiniz. O yüzden bu anlarda kalın giysilerden ve ağır yorganlardan uzak durmak en sağlıklısı olacaktır.

Ilık suda yıkanmak

Çocuğun ateşini düşürmek isterken yükseltmeyin'

Ateş düşürmek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri de duştur. Fakat bu yöntemde çok sıcak ya da çok soğuk suda duş almamaya özen göstermeliyiz. Ilık su en faydalısı olacaktır.

Fakat duş alacak haliniz yoksa ya da ateşi olan kişi bebekse, ılık kompres de uygulayabilirsiniz. Bebeğin vücuduna uyguladığınız bu yöntem de hemen hemen duşla aynı etkiyi gösterir.

Bol sıvı almak

Çocuklarda her ateşten korkmayın - Acıbadem Hayat

Ateş durumunda terlemesek dahi bir sıvı kaybı yaşamamız olasıdır. Böyle bir durumda eğer kaybedilen sıvı yerine konulmazsa semptomlar daha da şiddetlenir. Bu yüzden sıvı takviyesi örneğin bebekler için ek gıda, yetişkinler için de bol bol su içmek olacaktır.

Bunun yanı sıra taze sıkılan meyve suları ile de sıvı alımını desteklemelisiniz. Bebeğinizin ateşi varsa ve hala emiyorsa da, bir tık daha fazla emzirmeniz faydalı olacaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz