Evde çıplak ayakla gezenler dikkat!

0
Rabia Güner

Bazılarımız çorap giymekten hoşlanmıyor. Eve gelir gelmez hemen çoraplarını çıkaran insanlar var. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için evde çoraplarınızı çıkarmamamız gerektiğine dair bazı nedenleri derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Uzmanlar evde yalın ayak gezilmemesi konusunda uyarıyor! Çorap ya da terlik olmadan evin içinde dolaşmak sandığımızdan çok daha zararlı. Peki, nedir bu zararlar?

Daha fazla bakteriye maruz kalırız

Sağlığınızı İhmal Etmeyerek Çıplak Ayakla Gezmenin Önemini Bir Kez Daha  Anlamanız İçin İpuçları

Evde yerleri yeni temizlemiş olabiliriz. Fakat bu evin tamamen bakterilerden arındığı anlamına hiçbir zaman gelmez. Zemin temiz görünebilir ama gözle görünmeyen birçok bakteri ve mantar içerir.

Eğer çıplak ayakla dolaşırsanız, derinizi enfekte edecek mikroplara maruz kalabilirsiniz. Enfekte bir ayakta da tırnaklar sararır ve kırılır. Bu yüzden en sağlıklısı çorap ya da terlikle dolaşmaktır.

Ayak kokusuna neden olur

Evde çıplak ayak gezmek bu hastalığa yol açıyor! - Sağlık Haberleri

Evde çıplak ayakla gezmek ayak kokusuna neden olur. Çünkü ayak bu esnada birçok bakteriye maruz kalmaya açıktır. Bu da haliyle ayak kokusu yapar. Bakterilerle kolay teması engellemek için çorap giyilmelidir.

Ayrıca çorapsız ya da terliksiz dolaşmak bacak ya da sırtı incitmeye sebep olur. Çünkü eşit olmayan bir ağırlık dağılımı söz konusudur. Bu dengesizlik de hem ağrılara hem de incinmelere yol açar. Bu yüzden çorap sevmeyenler, terlik kullanabilir.

Yaralanmalara neden olur

Duyan terliksiz adım atmıyor! Evde çıplak ayakla gezmenin tehlikeleri... -  En Son Haber

Çıplak bir ayak sizi yerdeki cisimlere karşı savunmasız yapar. Bunun yanı sıra araştırmalara göre, çıplak ayakla gezmek kas çekilmelerine ve yaralanmalara neden oluyor.

Uzun ve yoğun bir iş sonrası eve gelip çoraplardan kurtulmak güzeldir. Fakat sağlığımız için dikkat etmemiz gereken bir konudur.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz