EYT mağdurlarına gitmesi gereken paralar yazlık ve kışlık saraylara gidiyor..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

“17 yılda çözülemeyen eğitim sistemi sorununun bugünden sonra çözülmesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü iktidar hem yanlış yapıyor hem de dik kafalı.” diyen Karamollaoğlu, öğretmenliğin çok kıymetli bir meslek olduğunu ancak öğretmenlerin toplumda hak ettikleri değeri almadıklarını belirtti.

Öğretmenlerin aldığı ücretin yeterli olmadığını ifade eden Karamollaoğlu, “Türkiye’yi ileriye götürecek, güçlendirecek kişiler öğretmenlerdir. Çünkü toplumu öğretmenler yetiştiriyor.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, şunları söyledi: “Ülkemizde yaşanan intihar olaylarının altında; adaletin olmayışı, ekonominin içinde bulunduğu sıkıntılar ve yaşanan haksızlıklar bulunmaktadır. Çünkü tok açın halinden anlamaz. Siyasetin neredeyse cılkı çıktı. Her şeyden önce üslup değişmeli. Bir devlet adamı kendisine soru soranlara küfreder gibi cevap veremez.

Türkiye’de çöken ekonomi, en önemli gündem maddelerinden birisi olmalıdır. Aslında en önemli meselemiz ekonomi derken burada kastettiğimiz işsizliktir, sürdürülemez borç politikasıdır, bitirilen tarımdır.

Ülkemizde EYT’liler dediğimiz emeklilikte yaşa takılanlar problemi var. Sayın Cumhurbaşkanımız EYT’lilerle ilgili bir açıklama yaptı. Ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir adım olarak nitelendirdi. EYT’lilerin derdine derman olmayı… Şimdi güler miyiz ağlar mıyız? Bunların bu hâle gelmesine sebep olan kim? 17 yıldır bu EYT meselesinin bu kadar büyümesine sebep olan kim? Altından kalkılamıyacak boyutlara ulaşmasına… Her geçen gün bu problem çözülmezse bir hak ortadan kalkmaz.

EYT’liler dediğimiz bunların bir hakkı var. Onlar kendilerine geçmişte tanınan hakların verilmesini bugün karşılaştıkları problemlerden kurtulamsını istiyorlar. Ama ne yazık ki buna bir çözüm bulunamıyor. Bunun temel sebebi nedir derseniz; Ekonomimizin geldiği durumdur bu. Çünkü bugüne kadar bu Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a vereceğimiz parayı başka yerlere yatırdık. Betona gömdük ülke kaynaklarını… Betona gömmek ülkeyi zenginleştirmek manasına gelmiyor. Görüntü güzelleşiyor ama ekonomi çöküyor.

İtibardan tasarruf edilemez denilerek yapılan israftır. Yazlık – kışlık sarayların inşaa edilmesi mi EYT’lilerin problemi mi önemli. Bunun arasında bir tercihte bulunmak gerekirdi ve bu tercihte iktidar bulundu. Ama yanlış bir tercihte bulundu. Bunu söylemek boynumuzun borcu. Bu bize itibar kazandırmaz da herkes bunu bilmeli. Sen git adamdan borç istiyeceksin sonra da gel gör benim saraylarımı ne kadar da rahatım diyeceksin. Gülerler adama yaa… Borçlanmayı bir temel hale getirmektir asıl problem. Faize ayrılan milyarlarca lira… Faiz şuanda bütçenin en büyük kalemi. En büyük kalem faiz, yüzde 15’i yaklaşık bütçenin faizden ibaret. Onu da ödeyebilmek için yeni borç bulmak yani böylece gelecek sene faizler biraz daha arttırmak mecburiyeti ortaya çıkıyor.

Siz israfı yanlış politikaları değil EYT’lileri ekonomik bir tehdit olarak görüyorsanız bu millete yapacağınız hiç bir şey yok. Siyasilere düşen esas görev bu nevi zor problemleri çözebilmektir. Çözüm üretmektir. Başarı burda yatar. Yoksa ülke olarak çökeriz demek bunun karşılığında verilebilecek cevap değildir. Garibanların sırtına bu yükü yüklemek devlet yöneticiliği ile adaletle bağdaşmaz kanaatindeyiz.

Peki bu insanların bu problemleri yaşamalarına kim sebep oldu? Çok açık söyleyeyim ki iktidar, tüm parayı betona gömdüğü için EYT meselesini çözememektedir. EYT mağdurlarına gitmesi gereken paralar yazlık ve kışlık saraylara gidiyor.

İngiltereden örnek aldıkları şehir hastaneleri projesinden İngiltere vazgeçti ancak bizim arkadaşlar vazgeçmiyor. Berat Albayrak’ın enflasyon verileri ile vatandaşın söyledikleri birbirini tutmuyor. Verilerle oynamak kolay, geçinmek zor!”

Enflasyonun tek haneye düşmesinin ülke sorunlarını çözmede yeterli olmadığını kaydeden Karamollaoğlu, pazar fiyatlarının vatandaşı zora soktuğunu ifade etti.

Türkiye’nin üretimle güçleneceğine işaret eden Karamollaoğlu, “İktidar, ekonominin güçlenmesini istiyorsa yollar, havalimanları, tüp geçitler, köprüler ve binalar yapmak yerine, üretimi öncelik haline getirmeli. Üretim, ülkenin bir numaralı meselesi olmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz