Ezbere konuşmalar, ezbere hayatlar

0
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Ezbere cümleler ve ezbere hayatlardan sıkıldım.

Basmakalıp halde herkes aynısını konuşup aynısını söylüyor. Hep aynı cümleler ve hep aynı davranışlar. Robotlaşan bir topluma evrildiğimizin farkında mısınız?

Gözlem, insanı ve toplumu tanımanın ilk şartı. Gözlemleyerek insana ve topluma dair birçok veri elde eder ve bu verilerle bir sonuca ulaşırız. İyi, kötü; sağlıklı, hasta; normal, anormal ya da zararlı, faydalı.

Gözlemliyorum.

İnsana ve topluma dair olan her şeyi.

Düşünce yapısı, konuşulanlar, kurulan cümleler, tavsiyeler ya da uyarılar. Bütün hepsinde geçmişten gelen sıradanlığın ve bakış açısının izleri fazlasıyla var.

Basmakalıp cümleler ezberlenmiş ve herkes aynı şeyleri söylüyor. ‘Bu dediğinin anlamı ne tam anlayamadım?’ diye bir soru yönelttiğiniz an sanki bütün düşünce yapısı çökecek.

Yapılacaklar, yapılması gerekenler de ezberlenmiş basmakalıplar halini almış. Cek-caklarla sıralanmış cümlelerle sanki dendiğinde olacağı sanılan ezbere kalıplar.

O kadar ezbere hale gelmişiz ki, bir restorana gidince farklı bir isteğiniz bile garipseniyor. Ya da listede yer alan iki farklı yemeği bile farklılaştırıp tek bir yemek haline getiremez olmuşuz.

Tep tip hayat tarzı.

Tek tip düşünce.

Tek tip aile.

Tek tip milliyetçilik, ya da vatanseverlik.

Tek tip din ve dindarlık.

Tek tip devrimcilik.

Tek tip modernlik

Sanki hayat değişmiyor, yenilenmiyor. Akıllı telefonlarımıza sürekli güncelleme geliyor, onları güncelliyoruz ama yaşadığımız ve telefonlarımızdan çok ama çok daha önemli hayatımızı güncellemiyoruz.

Değişmemesi gerekenler her gün değişiyor oysaki. Paranın değeri, hukuk, insan hakları gibi sabit katı şekilde değişmemesi gereken değerler her an değişiyor ve toplum sadece seyirci kalıyor.

Değişmesi gereken düşünceler, yaklaşımlar, sözler ve cümleler ve hayata bakış tarzları hep aynı ve ezbere halde kalıyor.
Sonra da diyoruz ki psikolojimiz bozuk…

Çok normal.

Garip değil ki bu durum.

Her yeni güne yeniliklerle değil zihinlerdeki ezbere yaklaşımlarla, ezbere risklerle, ezbere tehlike sinyalleriyle ve ezber bütünüyle başlanıyor.

Her doğan güneş ‘yeni bir güne merhabadır’ diyerek ‘acaba bugün neler öğreneceğim?’ diyerek başlanmıyor.

Her şey ezber.

Tıpkı misafirlikte ya da bayram ziyaretlerinde olduğu gibi:

‘Nasılsınız efendim?

İyiyiz efendim siz?
Biz de iyiyiz, oğlum sen nasılsın?

İyiyim efendim, siz?

İyiyiz, kızım sen nasılsın?
İyiyiz teyzecim siz?

Biz de iyiyiz, siz?

Biz de iyiyiz, siz?’

Biriniz ezberi bozun kardeşim.

‘Kötüyüz’ deyin.

Evet, kötüyüz.

‘Döviz almış yürümüş, zamlar yağmur gibi yağıyor, fiyatlar el yakıyor…

Oğlumdan dertliyim.

Kızıma çok baskı yapıyorum’ deyin.

Kendiniz olun, çünkü mutluluk ve iç huzur KENDİNİZ OLMAKTA…

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikÖnlenebilir felaketler ülkesi
Sonraki İçerikYanlışlar ortadayken neden doğruya kulak vermez politikacılar? Cevabı bir yabancı politikacı veriyor…
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz