Farkında mısınız?

1
Latest posts by Psk. Dr. Ziya Doğan (see all)

Farkında mısınız, birbirimizi yemeye hâlâ doymadık! Ki doyacak gibi de görünmüyoruz; zira birbirimizi yemeğe devam ediyoruz.

Birbirimize olan kinimiz arş-ı âlâya çıktı. Muhatabımızı hep karalama, hep kötüleme; muhatabımıza hep iftiralar atma ve hep kötü yakıştırmalar peşindeyiz.

Yorulmadık mı? 

Bıkmadık mı? 

Her geçen gün sevgiden, saygıdan, hoşgörüden ve uzlaşıdan uzaklaşıyoruz. İnsanı insan yapan güzelliklerden soyutlanıyoruz. Her tarafımızdan acımasızlık duygusu akıyor. Mazluma karşı merhametimiz kalmadı. Vicdanlarımız kurudu, yetmedi mi?

Farkında mısınız; acımasızlıkların, caniliklerin ve vicdansızlıkların ardı arkası kesilmiyor. Dillerimizden küfür ve hakaret, fikirlerimizden dehşet ve vahşet dökülüyor. Katliamın ve facianın en korkunç resimleri zihinlerimizi işgal etmiş durumda!

Farkında mısınız; insanlık her gün kötülükte dip yapıyor. Çöktükçe çöküyor ve battıkça batıyor; iğrenç bir hâl aldı. Ruhlar, nefsin esareti altında kıvrım kıvrım kıvranmakta… Artık pazarlarda eşya vs. satılmıyor. Satılan ve satışa çıkartılan tek şey var: ruh!

Tuhaflıklar her yerde; işte, sözde, davranışta… Tıpkı kirlenme gibi her tarafı kaplamış durumda… Her gün her yerde adaletsizliğin heykelini dikiyoruz, farkında mısınız?

Kalplerimizin ve zihinlerimizin dengesi bozuldu. Aklımız muhakemesini yitirdi. Bir dengesizlik hâli bizi ve dolayısıyla yaşadığımız toplumu esir almış durumda.

Ruh, derinliğinden sıyrılmış, ortalıkta üryan bir vaziyette.

Büyüklerimiz merhamet ve sevgi;  küçüklerimiz ise saygı ve hürmet yoksulu… 

Utanma duygusu ve hakkaniyet mi? Sizlere ömür… 

Ve cesaret… Evet, cesaret, cüzdan aralığında sıkışıp kalmış…  Farkında mısınız, biz, biz olmaktan çıktık!

Dil ile davranışlarımız arasında gittikçe büyüyen bir boşluk var… Dilimiz başka söylüyor; davranışlarımız bambaşka…

İbret-i âlem olacak binlerce yüzsüzle her gün yüz yüzeyiz… Ki bu yüzsüzler hayat sürüyor sanıyorlar; oysa sürünüyorlar. Kendilerinden bile habersizler. Yüzsüzleri alkışlıyor ve ‘baş tacı’ ediyoruz, farkında mısınız?

Komşuluk, güvensizliğe kurban…

TV dizileri ise hayatlara yön veren pozisyonunda!

Özenti, cehalet, rezalet ve atalet had safhada…

Başta adalet, ahlâk ve diğer tüm güzel hasletler yok edildi, tüketildi.

Ey ehli iman ve ehli vicdan olduklarını her fırsatta dillendirenler, bu toplumu batırdınız, farkında mısınız?

Evet, hepimiz Âdem’den olma, Havva’dan doğmayız…

Kabul, kimimizin genetiğinde öz kardeşi Habil’i öldüren Kabil’den kalıntılar var, kimimizin de Habil’den… Ama çoğunlukla hepimiz Kabil’den türedik. Belki bundandır ki bir yanımız iyiliğe sarmış olsa da diğer yanımız hep karanlıkta kalmakta. Belki bundandır ki yeryüzünde bize bizden başka zulüm eden yoktur. Farkında mısınız, aydınlık yanımız anbean azılırken, karanlık yanımız çoğalmakta.

Evet, kabul, hepimiz Hz. Nuh’un tufanında arındık. Hz. İbrahim’in tağutları yıkmasıyla yüceldik. Ve Hz. Muhammed Aleyhisselam’la insanlık tahtına oturduk. Peki, taht sahibi o Ulu Zat, bizim düştüğümüz bu acınası durumu bizden, her birimizden sorarsa verecek cevabımızın olmadığının farkında mısınız?

Evet, kabul, hepimiz insanız ve insanlıkta kalmalıyız. Muktedir zalimler tarafından ezilsek de horlansak da dışlansak da ve hırpalansak da asla zalimlere ve zalimlerin yaptıkları zulümlere boyun eğmemeliyiz. Farkında mısınız, günbegün korkumuz büyümekte. Peki, neden?

Çok şükür, bin şükür Müslümanız. Müslüman, güçlü olanın haklı olduğu bir dünyayı kabullenmeyi yaratılışına zıt görür. Zira bilir ve inanır ki Yaratıcı’dan gayrısına kul olmak inancın kabulü değildir. Farkında mısınız, imanın derinliğinden sıyrıldık, uzaklaştık ve özümüze yani inancımıza ters düştük. Peki, niçin?

Zalimleşip şeytanlaşan insan, tercihini Allah’tan yana değil de şeytandan yana kullanmış olmuyor mu?Farkında mısınız, Allah’a olan vefasızlığımız her gün büyümekte.  Peki, ne uğruna bu tercih?

Hesap gününe iman ettiğini söyleyen millet, ne ara bunca zalimleşti, duygusuzlaştı, merhametsizleşti? Zalimleşmek ve merhametsizleşmek şeytan karşısında Allah’ı haksız çıkarma gayreti değil midir? Farkında mısınız, hâlâ ve ısrarla acılarımızı kıyaslamaktan yorulmadık. 

Tüm olan bitene rağmen bu devirde ‘‘Ben insanım ve elhamdülillah Müslüman’ım; dolayısıyla tüm adaletsizliklere, yalanlara, iftiralara, hukuksuzluklara ve ötekileştirmelere karşı çıkıyor ve dur diyorum!’’ demek mümkün; ama bu, yürek ister, farkında mısınız?

1 Yorum

  1. Çok derin bir yaraya değindiniz hocam. Kalemine sağlık olsun.

    Evet haklısınız, ülkemizde hızla islamiyetten bozulmuş yeni din edinmeye doğru koşuyor müslüman bozması insanlar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz