Felsefeye giriş yapmak için okuyabileceğiniz kitaplar!

0
Rabia Güner

Felsefe çok önemli bir alandır. Felsefenin hayatını değiştirdiği bir sürü insan var. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizlere felsefeye giriş yapmak için okuyabileceğiniz kitaplardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Felsefe size yeni dünyaların kapılarını açan eşsiz bir alan olarak karşımıza çıkar. Bu alanda yazılan birçok eser vardır. Peki, yeni başlayanların okuyabileceği bu kitaplar nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Böyle Buyurdu Zerdüşt / Friedrich Nietzsche

Friedrich Nietzsche Sözleri: Özenle Seçilmiş En Güzel Nietzsche Sözleri

Friedrich Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt adlı eseri bir kitaptan ziyade bir kılavuz gibidir. Ayrıca kitap hem herkes içindir hem de hiç kimse için değildir. Nietzsche’ye göre insan aşılması gereken bir şeydir. Sadece bu sağlanırsa üst insan modeline geçiş yaşanır ve bu gereklidir.

Kadınlar hakkında pek konuşmayan Nietzsche, kadınlar hakkında sadece erkeklerle konuşulur, der. Her konuda konuşabilen kişi ya aptaldır ya da peygamber anlayışıyla, onu modern dünyanın peygamberi olarak görenler az değil.

Yabancı / Albert Camus

Yabancı' Romanının Nobelli Yazarı Albert Camus'nün Bir Günden Bile Az Süren  Garip Marmaris Ziyareti

Albert Camus’un yazdığı Yabancı adlı eser, varoşçuluğun en sert eserlerinin başında gelir. Ayrıca kitap edebiyat eserinden ziyade felsefi bir metindir. Önsözünde yazar: ‘Saçma üzerine ve saçmaya karşı yazılan, klasik değerde bir eserdir’ diye yazar.

Camus’a göre her özgürlüğün ucunda bir yargı vardır. Bu yüzden, özgürlüğün yükü çekilmez. Çünkü çok ağırdır.

Bilgi Ağı / W. V. Quine, J. S. Ullian

Quine, Doğallaştırılmış Epistemoloji ve Epistemolojinin Normatif Yönü –  Fatih S.M.Öztürk | Öncül Analitik Felsefe

Amerikalı profesörler W. V. Quine ve J. S. Ullian’ın ortak çalışması olan eser, basit bilgilerle yoğrulmuştur. Üstelik kitap bir solukta okunmaya çok elverişlidir. Fakat bu solukta birçok şey öğretir. En çok da bol bol düşündürür.

Eser matematik, mantık, felsefe gibi farklı disiplinlerle felsefeye nasıl girileceği sorusuna oldukça yalın açıklama getirir. Fazlasıyla akıcı olan bu eser, ABD’de lisans düzeyinde okutulmaktadır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz