Feminizm tüm insanlık içindir

0

Feminizm kavramı tam olarak anlaşılamamış ya da yanlış anlaşılmış bir kelimedir. Feminizm kurtarıcı bir misyon edinmek ister. Üstelik yalnızca kadını ya da kadın haklarını da kapsamaz yani erkeği yok saymaz. Düşman olarak da görmez. Erkeklerin de toplum tarafından atanan sorumluluklarını kabul eder ve bunu azaltmak için de çabalar. Kısacası feminizm herkes içindir!

Feminizm genel görüş itibariyle bir teoridir. Hak eşitliğini savunur. Kadınlara karar verme özgürlüğü tanınmasını ister. Edindiği bu tarz amaçlar yönünden de politik bir harekettir. Feministler; kadın ve erkek eşitsizliğini ortadan kaldırmak için ve cinsiyet eşitliğini savunmak için mücadele eden kişilerdir.

Kadınlara cinsiyet hiyerarşisiyle birlikte bir baskı yapılmaktadır. Feminizm, bunun son bulması için vardır. Toplumsal cinsiyet rol ve sorumlulukların aynı değerde olması için uğraşır. Kadınlar yemek, bulaşık, çocuk bakımı, temizlik gibi ev işlerinde her ne kadar zorlanıyorsa erkek de ev geçindirmek gibi konularda bir o kadar zorlanabilmektedir. Bu yüzden de tüm bu sorumlulukların aile fertleri arasında işbirliği ve dayanışma ile sürdürülmesi gerektiğini savunur.

Feminstler ”erkek düşmanı” değildir

Feministlerin erkek düşmanı olduğu üzerine yanlış bir algı vardır. Erkek düşmanlığı ”androfobi” olarak adlandırılır ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Kişi burada erkeklerden nefret edebilmekte ya da korkmaktadır. Feministler erkek düşmanı değildir. Erkekler de feministlere düşman değildir.

Bunun aksine ”profeminizm” denilen feminst erkekler vardır ve bu erkekler de feminizm hedeflerini destekler. Profeministler, erkeklerin çeşitli biçimlerde güç ve imtiyaz sahibi olabilirken kadının toplumdaki ikincil konumunu eleştirir. Bu eşitsizlik ve adaletsizlikten kadınların eziyet çektiğine inanır. Bu yüzden de feminizm mücadelesini kadınlarla birlikte yürütür.

”Antifeminizm” ise kadın eşitliğine muhalefet anlamını taşır. Kadınların kamusal alan girmesine karşıdır. Kadının özgür olmasını istemez. Kadınların görüşleri, çalışma alanları, bedenleri üzerinde söz hakkı olunması gerektiğine inanır. Feminizm tüm bu ilkel düşüncelerin yok olması için kurtarıcı bir misyon edinerek varlığını sürdürür.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Feminizm

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/269956

https://evrimagaci.org/feminizm-nedir-meknin-olusturulmasinda-dezavantajli-gruplarin-dislanmasina-elestirel-bir-bakis-8209

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz