Feminizm ve İslamcılık aslında aynı

0
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Rahmetli Duygu Asena’nın ‘Kadının Adı Yok’ isimli kitabını yazmasının üzerinden 35 yıl geçti. 1987 yılında doğanlar bugün çoluk çocuğa karıştılar. Aradan geçen zamanda o kadar çok gelişmeler oldu ki, cep telefonları yaygınlaştı ve hatta o eski tuşlu cep telefonlar piyasadan kayboldu ve herkes akıllı telefonlar kullanır oldu. 

O kadar zaman geçti ama Kadınların durumlarında değişiklik olmadı. Kadın cinayetleri o kadar arttı ki artık kadınlar bu teröre karşı durmak için varlıklarının tersine erkek gibi davranır oldular. 

Kadın’ın Adı Yok. 

Toplumun büyük bir kesiminde kadınlar erkeğe bağlı ve mecbur olarak yaşamak zorundalar. 

Özgür değiller ve ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak isteyenler de ne yaparlarsa yapsınlar erkeklerden daha düşük ücret alıyorlar. 

Almanya’da bile. 

Kadınların durumlarının olması gereken yere gelmesi için çabalayanlar da Feministler. 

Feminizm konusu da ayrı bir muamma. 

Politik doğruculuk adına içimizden geçenleri söyleyemiyoruz tıpkı SMA hastaları konusu gibi. 

Kadına şiddet o kadar iğrenç durumlara geldi ki feminizmi ve feministleri objektif şekilde değerlendiremiyoruz. 

Feministler de durumdan yararlanıyorlar. 

Kadınların durumu ve Kadın hakları sadece ve sadece onlardan soruluyor. 

Onlar tek karar mercii durumunda. 

Tek karar mercii durumunda olma durumu bana İslamcılıktaki tek söz sahibi olma özelliğini hatırlatıyor. 

İşte bu yüzden benim için Feminizm ve İslamcılık aynı. 

İslam hakkında ne kadar inanmış Müslüman olursanız olun sizin ne kadar Müslüman olduğunuza karar verecek olan kişiler İslamcılar. 

İslamcılar İslam’ın nasıl yaşanması gerektiğini en iyi bilenler. 

Feministler de kadın hakları konusunda aynı durumdalar. 

Kadınların nasıl kadın olmalarını bilenler tek onlar. 

Bir kadın normali yani kadınlığını kadın gibi yaşamak istediğinde hemen feministlerden eleştiri alıyor. 

Duygu Asena’yı neden anma ihtiyacı hissettim? 

‘Kadının Adı Yok’ kitabında feminizm yok kadınların özgürce yaşamaları, kadın olarak istedikleri normal hayatı yaşamaları konuları var. Ama feministlere sorarsanız Duygu Asena ideal feminist değildir ama ona rağmen kitabının basımı yasaklanmıştı. 

İdeal feminizm söylemi yapan, kadın hakları konusunda tek söz sahibi olduklarını zanneden feministlerin garip tavırları ile gözlerini siyah gözlükle kapatan ve kara çarşafa bürünmüş ve İslam en iyi bu şekilde yaşanır diyen kadınlar arasında hiçbir fark yok. 

İkisi de anormalliğin ve uçların insanları. 

İslam, İslamcılardan soruluyor ve bu yüzden artık insanlar dinden soğudular ve dini söylemin olduğu yerden kaçıyorlar. 

Feministler de kendilerini tek karar mercii olarak görüp kadın hakları konusunda eksik gördükleri insanlara çemkirdikleri için bu konuda aktif çalışmalarda olmak isteyenler de kaçıyorlar. 

İslamcılık ’tan bıktık. 

Peki ya Feministlikten? 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Önceki İçerikDevam et, ben seni dinliyorum
Sonraki İçerik“2022 Türkiyesi” denildiğinde, akla, konser yasağı, parti faaliyetlerini engelleme veya deri rengine tahammülsüzlük gelmemeliydi
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz