Fiyat İstikrarı Komitesi kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi iptal oldu..

0

Anayasa Mahkemesi, Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kuruluşuna ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle oy çokluğuyla iptal etti. İptale gerekçe olarak ise Anayasa’nın “Kanunla düzenlenmesi gereken konularda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılamaz.” hükmü gösterildi.

Fiyat İstikrarı Komitesi kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 30 Haziran 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Kararnameyi CHP, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkemeye taşımıştı.

Fiyat İstikrarı Komitesi, fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesi ve sürdürülmesini sağlamak amacıyla kurulmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında toplanan komite, bugüne kadar 6 toplantı gerçekleştirmişti.

Öte yandan Sanayileşme İcra Komitesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin bir maddesi de iptal edildi. Cumhurbaşkanlığı Sanayileşme İcra Komitesi’nin, risk gördüğü takdirde, ülke için kritik öneme sahip şirketlere, ulusal güvenlik gerekçesiyle el koyabileceği tartışmalarını beraberinde getiren madde anayasaya aykırı bulundu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz