G7 ülkelerinden Rusya’ya karşı petrol kararı..

0

G7 ülkeleri, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya’dan petrol ihracatını kademeli olarak bitireceklerini ya da tamamen keseceklerini açıkladı.

Beyaz Saray, G7 liderlerinin bugün çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin katılımıyla düzenledikleri zirve sonrası yazılı bir açıklama yaparak, Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. Liderlerin, Ukrayna’yı müzakere masasında ve sahada desteklemeye devam edeceklerini dile getirdikleri belirtilen açıklamada, Rusya’ya bugüne kadar uygulanan yaptırımların ülkenin son 15 yılda elde ettiği kazanımları yok ettiği aktarıldı.

Rusya’ya yönelik ABD, Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin bugün yeni bir yaptırım paketi üzerine anlaştığına işaret edilen açıklamada, ABD’nin Rusya devletinin tamamen ya da kısmen kontrolü altındaki 3 televizyonuna yaptırım getireceği kaydedildi. Söz konusu televizyonların ise Channel One Russia, Russia-1 ve NTV Yayın Şirketi olduğu aktarıldı.

Öte yandan ABD yönetiminin Rusya ile ilgili kişilere ABD’lilerin muhasebe, kredi, şirket yönetimi ya da yönetim danışmanlığı vermesini de yasaklayacağı, böylece Rus elitlerin zarara uğratılacağı bildirildi.

Öte yandan ABD’nin halihazırda Rusya’dan petrol ithalatını yasakladığının anımsatıldığı açıklamada, G7 ülkelerinin de bugün Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak bitireceği ya da tamamen yasaklayacağı belirtildi. Ayrıca ABD’nin, Rusya’dan ahşap malzemeler, endüstriyel motorlar, fanlar, havalandırma ekipmanları dozerler gibi ürünlerin ithalatına yeni kısıtlamalar getireceği, Rus askeri yetkililere de vize kısıtlaması koyacağı aktarıldı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz: Putin savaşı kazanamayacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna savaşını kazanamayacağını, Ukrayna’nın hayatta kalacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa’da sona ermesinin 77. yıl dönümü nedeniyle televizyondan halka hitap ettiği konuşmasında, Rusya’nın başlattığı savaşın ne zaman ve nasıl sona ereceğini söyleyemeyeceğini belirterek şunları kaydetti: “Ancak bir şey açık; Rusya’nın dikte ettiği bir barış olmayacak. Ukrayna ve biz bunu kabul etmeyeceğiz. Putin savaşı kazanamayacak. Ukrayna hayatta kalacak. Özgürlük ve güvenlik galip gelecek.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı boyunduruk altına almak istediğini savunan Scholz, Putin’in, Ukraynalıların “kültürlerini ve kimliklerini yok etmek istediğini” söyledi. Scholz, savaş nedeniyle yapılan açıklamaların birçoğunda ciddi endişeler gördüğünü ifade ederek “Korku bizi felç etmemeli.” diye konuştu.

İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkardıkları en önemli sonucun, “bir daha asla savaş ve soykırım yaşanmaması” olduğunu belirten Scholz, ancak Avrupa’da tekrar bir savaşın yaşandığını ve ülkesinin şiddetin sona ermesi için mücadele ettiğini vurguladı. Rusya’ya karşı benzeri görülmemiş yaptırımların uygulandığına dikkati çeken Scholz, ülkesinin Ukrayna’ya her türlü desteğinin süreceğini belirtti.

Alman halkının Ukraynalılara kapılarını açtığına işaret eden Scholz, yardım eden herkese teşekkür etti. Şansölye Scholz, saldırıya uğrayan Ukrayna ile dayanışma göstermenin aynı zamanda Almanya’nın ve ittifakın güvenliği için tarihi sorumluluk olduğunun altını çizdi.

Scholz, bir daha dünya savaşı yaşanmaması için 8 Mayıs 1945’ten alınan dersler olduğunu belirterek ülkesinin bu amaçla tek başına hareket etmeyeceğini, Almanya’nın kendisini savunma kabiliyetini koruyacağını, NATO’nun savaşın tarafı olmasına yönelik hiçbir karar almayacaklarını sözlerine ekledi.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Rusya'ya savaşı sonlandırma çağrısını yineledi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Ukrayna-Rusya Savaşı’na ilişkin, “Rusya’yı, bu savaşı durdurmaya çağırmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Ukrayna ziyareti kapsamında başkent Kiev’de Ukrayna Sağlık Bakanı Viktor Liashko ile ortak basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, ülkedeki gözlemlerini ve sağlık sisteminin uğradığı zararları ele aldı. Ghebreyesus, savaşın içinde büyüdüğünü belirterek, “Savaşın yıkıcı etkilerini birebir biliyorum. Bu yüzden Rusya’nın, Ukrayna’yı işgaline çok üzüldüm.” diye konuştu.

Ukrayna halkının, saldırılar karşısında direnişini takdir ettiğini vurgulayan Ghebreyesus, “Kayıp yaşayan halk hala vazgeçmiş değil. Her şeye rağmen devam ediyor, savaşın tahrip ettiği sağlık binalarını onarıyorlar. Bu insanlar, sağlık hizmetlerine ve insan hayatını korumaya öncelik veriyor.” ifadesini kullandı.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da sağlık merkezlerine 200 saldırı yapıldığı bilgisini aktararak, “Bu saldırılar durmalı, sağlık hizmetleri hedef olmaktan çıkmalıdır. Ukrayna’daki ekibimiz, savaş öncesinden bile daha güçlü bir sağlık sistemi inşa etmek için yoğun çalışıyor. Bu çalışmalar devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Savaşın olumsuz etkilerini hafifletmek için DSÖ’nün tıbbi yardımlarını da sürdüreceğinin altını çizen Ghebreyesus, “Ukrayna’nın en çok ihtiyaç duyduğu ve DSÖ’nün maalesef yollayamayacağı tek ilaç barıştır. Bu yüzden Rusya’yı, bu savaşı durdurmaya çağırmayı sürdüreceğiz.” görüşünü paylaştı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz