Gazetecilere operasyon!..

0

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 6 ilde gazetecilere yönelik operasyon düzenlendi. Mezopotamya Ajansı ile JINNEWS’in İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van ve Mardin’de ofisleri ile evlere baskın düzenledi. Baskınlarda Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS’in 9 muhabiri gözaltına alındı.

Operasyona tepki gösteren Gazetecilen Sendikası, şu açıklamayı yaptı: “Sansür yasasının yürürlüğe girdiği günlerde çok sayıda gazeteci evleri basılarak, şafak operasyonlarıyla gözaltına alındı. Büroları da aranan meslektaşlarımıza avukat kısıtlaması getirildi. Bu uygulamalarla gazeteciliği krimlinalize edemeyeceksiniz.

Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa ve Mardin’deki baskınlarda gözaltına alınan 10 meslektaşımız:

Mezopotamya Ajansı: Diren Yurtsever, Selman Güzelyüz, Emrullah Acar, Hakan Yalçın, Berivan Altan, Zemo Ağgöz, Ceylan Şahinli.

JINNEWS: Habibe Eren, Öznur Değer, Derya Ren.”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise şöyle konuştu: “Çok sayıda gazeteci gözaltına alındı. Baskın sırasında gazetecilere silah doğrultma, ters kelepçe yapma, yere yatırma gibi muamelelerde bulunulduğu da basına yansımakta. Sansür yasasının yürürlüğe girmesinin hemen ardından gerçekleşen bu operasyon tesadüf değil. Muhalif basını ve toplumu susturma planının bir parçasıdır bu. Halkın haber alma özgürlüğüne bir saldırıdır bu.

İktidar seçimler yaklaştıkça toplumu susturmak, muhalifleri sindirmek için bu operasyona devam edecek dedik. Bunu biliyoruz. Ama hakikat mücadelesi karşısında başarılı olamayacaklarını da hep söyledik bir kez daha söylüyoruz. Bu iktidar darbeci bir iktidardır diyoruz. Siyasete darbe yapıyor, basına darbe yapıyor, emekçiye darbe yapıyor, hak arayanlara darbe yapıyor. Bundan daha kapsamlı bir darbeci zihniyet olur mu? Ama hiçbir darbeci zihniyet ve yönetim başarılı olamamıştır. Sadece toplumlara ağır bedeller yaşatmış ve ülkede büyük tahribatlar yaratarak çekip gitmiştir. Bu iktidarın sonu da böyle olacaktır. Bu ülkeye verdiği zararları önlemek bizim boynumuzun borcudur. Bizler tam da bu darbeci iktidara karşı ortak mücadeleyi büyüterek geleceği karanlıktan kurtaran, aydınlığa çıkaran yolun yolcularıyız. Bu yolda birlikte yürüyenler çoğalacak, başarı da mutlaka gelecektir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz