Geçmişle Övünmek Geleceği Kurtarmadığı Gibi, Geçmişi Suçlamakta Geleceği Kurtarmıyor  

1
Latest posts by İbrahim Yersiz (see all)

Eğri oturup doğru konuşalım; amacınız sorun çözmek değildi, bağa dalmışken (diğer iktidarlar gibi) yandaşlarınızla toplayabildiğinizi toplayıp gitmekti.  

Bu ülke insanı size ne istediniz de vermedi?  

Bu ülke insanı size her şeyini verdi, sizde karşılığında kala kala yokluk, yoksulluk ve konuşanın içeri atıldığı bir ülke verdiniz. 

Madem her şey bunun içinde, o zaman tüm bunlara ne gerek vardı, zaten bu ülke sizden önce de yokluk, yoksulluk ve yasaklar ülkesiydi. 

Eskiden kendiniz söylerdiniz; bu ülkede hayat bu kadar pahalı ise, bu yöneticiler çalıyor diye yoksuldur.  

Şimdi ne oldu?  

Size söyleyeyim: 

Yanı başınızdaki ekonomisti bile kovar, diğer alanlarda olduğu gibi ekonomist olduğunuzu da iddia edip ekonominin yönetimini de elinize alırsanız olacağı buydu. 

Tüm yetkileri kendinizde toplama, her şeyi kontrol etmek nasıl bir duygu, nasıl bir ruh hali ise, ben şahsen anlamıyorum. 

Bilgeler; “Her şey olmak hiçbir şey olmaya karşılıktır” der. 

Siz gerçekten çokluktan yokluğa mı ulaşmaya çalışıyordunuz? 

Bana kalırsa bahanelere sığınmayalım, insanlar kendi ülkesinde kiralarını bile ödeyemez duruma düşüyorsa bunun bir tek sorumlusu var, o da sizin de şimdiki konumunuz olmadan önce söylediğiniz gibi, nedeni o ülkeyi yönetenlerdir. 

Geçmişle övünmek geleceği kurtarmadığı gibi, geçmişi suçlamakta geleceği kurtarmıyor elbet; ancak şunu göz ardı edemeyiz, ülkeyi 20 yıldır siz yönetiyorsunuz, söyleyin bize neyi çözmeye gücünüz, yetkiniz veya vaktiniz yetmedi? 

Askeri vesayeti siyaset kurumunun üzerinden kaldırmanız bile adınızın unutulmamasına yeterdi, ancak siz yetinmediniz, kaldırdığınız her vesayetin yerine iyi bir şey koyacağınıza kendi vesayetinizi koydunuz; o yüzden bu ülkede artık herkes size hesap veriyor, bu hesabı atlayanlar ya koltuğundan oluyor ya işinden ya da özgürlüğünden.  

İnsanlar yaptıklarınızı da unutmuyor. 

Kürt çocuklarını her sabah sıraya dizerek onlara “Varlığım Türk varlığına armağan olsun” diye yemin ettiren ırkçı bir marşı okullardan kaldırdığınızda Kürtlerin de kahramanı olmuştunuz. Vasat bir akıl bile bunun Kürt çocuklarına ne büyük bir zulüm olduğunu biliyordu, ama onlar görmezken siz gördünüz ve bunu yapmanızdan dolayı Kürt illerindeki diğer partiler nal toplarken siz o oyların en az yarısını almaya başladınız.  

CHP’yi faşist bir parti artığı olmakla suçluyorsunuz; evet haklısınız, CHP hem geleneğiyle hem de devletçi, muhafazakâr yapısıyla faşist bir partidir, bu andımız konusunda bile lehte oy kullanacağı yerde aleyhte oy kullandı ve yasanın geçmesini önleyemeyince onu mahkeme yoluyla iptal ettirmenin peşine düştü.   

İlkleriniz yalnızca bunlar değildi, Kürtçe dili üzerindeki yasakları kaldırmakla yetinmediniz, Kanal Şeş diye Kürtçe yayın yapan bir kanalda açtınız; arzulandığı üzere yayın yapmasa da ona da “amenna” diyoruz, çünkü sizden öncekiler bunları ağızlarına bile almamışlardı. Ama bunlar şekilsel kaldı, bugün o resmi yasaklar yoksa bile o konuda daha fazla yasaklı yaşıyoruz. Sizden beklenen bu konularda öze dokunur bir şeyler yapmanız ve onları anayasal güvence altına almanızdı, ama yapmadınız, hem de buna siyasi gücünüz yetmesine rağmen.   

Siz sorun çözmeyi ne sandınız?  

Siz iki adım atmadınız, atmış gibi yaptınız ve oradan hareketle her şeyi çözmüş gibi konuşmaya başladınız, öyle ki; ondan sonra sizi görenler dünyanın son fatihi konuşuyor sanırdı. Oysa attığınız tüm adımlar yalnızca sizi siyasetten güçlü kılmış, her şeye daha bir muktedir hale getirmişti. Halk ise son kertede daha yoksullaşmış, geçmişi bin defa daha fazla aratır şekilde sosyal yardımlara muhtaç olmuştu. 

Siz ülkenin durumunu düzeltmek yerine imajınızı düzgün tutmanın peşine düştünüz ve o sebeple adamlarınızın da itiraf ettiği gibi kiralanan trol ordularıyla suni gündemler yaratıp gerçek gündemleri görünmez kılmanın peşine düştünüz; trolleriniz o kadar ileri gitti ki, sizi tarihe mal olmuş büyük liderler sıralamasında konumlarken İskender’lerin, Sezar’ların, Cengiz Hanların, Selahaddin Eyyubi’lerin önüne yerleştirdi. Bu büyük bir iddia ama söylediklerinizin yarısını bile yapsaydınız tarihe geçmeniz kaçınılmazdı. Ama siz söylediklerinizin hiçbirini beklendiği şekilde yapmadınız, tümünü iktidarınızı daha güçlü ve daha daim kılacak şekilde düzenleme yoluna gittiniz; bu arada başkanlık sistemiyle de kuvvetler ayrılığını kuvvetler birliğine, yani güçleri kendi şahsınızda birleştirince kendinizi yenilmez, ulaşılmaz ve baş edilmez sandınız. Kısacası siz güçlü, zengin ve müreffeh bir ülkeye yönelmediniz, güçlü bir iktidara yöneldiniz. Oysa esas güç oradan geliyordu. Görüyor musunuz, bugün sizi yoksullaştırdığınız halk iktidardan uzaklaştırmaya hazırlanıyor. 

Siz CHP’nin faşist geçmişini deşmenin bile iktidarda kalmak için yeter bir neden sandınız. 

CHP elbette kirli bir geçmişe sahiptir, geçmiş tüm uygulamalarında faşizmin izlerine rastlamak mümkündür, ama siz bu konuda da yanlış yapıyorsunuz, çünkü CHP’nin geçmiş faşist uygulamaları şahsında kendinizi aklayabilmeniz için ondan farklı olmanız gerekiyor. Bu ülkede uzun bir süredir tüm yetkiler sizde, o yüzden işiniz artık kendinizi bir partinin geçmiş kötü uygulamalarıyla aklamak değildir, yaptığınız ve yapacağınız hizmetlere karşın ifade etmek olmalıdır.  

Siz başörtü sorununu çözmeyi gerçekten hiç düşündünüz mü?  

Çünkü görülen şey bu sorunu hep sorun olarak işlediğiniz ve bu sorundan siyasi olarak sonuna kadar da nemalanmaya çalışmanız oldu. Bunu sormaya hakkımız var; peki bu sorunu neden çözmediniz? Sizi tutan mı vardı? İnsanların giyim-kuşamı pek ala inanç özgürlüğü kapsamına alınabilir ve o şekilde anayasal bir güvenceye bağlanabilirdi. Ama hayır, siz elinizdeki, size oy kazandıran bir suistimal aracını, oy devşirme aracını kaybetmek istemediniz. 

Allah aşkına tarihe geçmek için bu ülkenin hangi sorununu çözdünüz? 

Demokrasi sorununu mu çözdünüz? 

Yoksulluk sorununu mu çözdünüz? 

Kürt Sorunu’nu mı çözdünüz? 

Alevi Sorunu’nu mu çözdünüz? 

Roman sorununu mu çözdünüz? 

Biliyorsunuz ki bu liste daha çok uzar ve tüm sorunlar hala orta yerde çözüm bekliyorlar. Emin olun siz gittiğinizde yerinize gelen iktidarlar en az iki dönemi yarattığınız bu enkazları temizlemekle kaybedecekler. Ekonomik anlamda yarattığınız çöküntüye ise daha fazlası gerekir. 

Siz sorunların hiçbirini çözmediniz, yalnızca çözer gibi yaptınız ve sonra gidip yerinize oturdunuz, diğer çürümüş iktidarlar gibi yakınlarınızı devlet ihaleleriyle zengin etmeye koyuldunuz. Oysa bu halk sizin de dilinizden düşürmediğiniz o faşist anayasayı kökten değiştirebilmeniz için yeteri bir çoğunluk desteği vermişti. Siz ne yaptınız? Anayasanın kıyısında dolaşarak 20 yıl boyunca o umut üzerinden halktan iktidarınızın devamı için oy devşirmeye çalıştınız. 

Bu halk size Kürt Sorunu’nu kökten çözecek bir güç, irade ve kuvvet vermişti; siz ne yaptınız, sanki tüm Kürtler PKK’dan ibaretmiş gibi topu PKK ile HDP arasında çevirerek taca atmanın bir yolunu buldunuz. Doğru söyleyin, başından beri böyle bir sorunu çözmeye niyetiniz yoktu, topu o iki yapı arasında çevirmenizde taca atma fırsatını elinizde bulundurmanız içindi. Zaten başından beri derdiniz sorun çözmek değil, çözmeye kararlıymış gibi görünerek ilgili çevrelerden iktidarınıza oy devşirmekti.   

Şimdi HDP’yi CHP gibi geçmişi kirli bir partiye yanaşmakla suçluyorsunuz; dürüst olalım, onlar HDP’yle iş tutuyorsa, sizde PKK’yla iş tutuyorsunuz. Bir seçim arifesinde Öcalan’ın kardeşini ekranlara çıkaran sizsiniz veya seçime üç gün kala Öcalan’dan mektuplar getirip tüm kanallarda okutan yine sizsiniz. HDP’yi postacı yapıp Kandil ve İmralı arasında mekik dokumalarına neden olan da sizsiniz. Sonra onlardan beklediğiniz desteği görmeyince Kandil ve İmralı’yla illiyetleri var diye içeri attıranda sizsiniz. Daha saymayacağım ama biliyorsunuz ki bu liste daha çok uzar.  

Bu halk size din ve inanç hürriyetini hiçbir tartışma konusu yapmayacak şekilde garanti alma fırsatını verdi. Siz ne yaptınız? Neredeyse hiçbir şey. Ha bir şey yaptınız! Tüm okulları imam hatip okullarına çevirdiniz. Ne için? “İktidar Müslümanı” dindar bir nesil için. Ama inanın onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız; artık sıradan Müslüman bile sizden nefret ediyor, çünkü insanlar artık siyasal İslamcılarla birlikte onlardan da nefret ediyor. 

Bu ülke size gerçekten büyük bir lider olma fırsatı verdi. Tarihe adınızı yazdırma şansınız vardı; ancak yapmadınız, bu ülkede sorun adına ne varsa kapağını açıp kapamaktan başka. Şimdi o “kafir” dediklerinizden fazla Müslümanlar sizden kurtulmak istiyor. Müslümanların bir kesimi ise Müslümanlara bakışı öyle kötü bir duruma getirdiniz ki, onu tekrardan nasıl onaracaklarını kara kara düşünüyor. 

Bu ülkeye bir tek hizmetiniz oldu; ne yaparsanız yapın oylarınızı bir daha İslamcılara vermeyiniz. 

Bu sözümde İslamcı aydınlara: 

Az bir akıl bile İslam ülkelerindeki sefaleti görmeye yeterdir, İslamcıların yönettiği ülkelerin sefaletini görmeye ise o akılda gerekmiyor; çünkü İslam iç reformlarını yaşamadan, zamana esas bir eylem ve söylem biçimi geliştirmeden hiçbir İslamcı aydın iktidarın gücünü o cahil ve cüretkâr yığınların kontrolünden alamaz. Dikkat edin, tevekkeli değil, İslam ülkelerindeki o cahil ve cüretkâr çoğunluğun yıkıcı gücünü bir tek kana susamış Emir, Kral ve diktatörler kontrol altına alabiliyor. Emir, Kral ve diktatörlerin kontrol etmediği İran ve Afganistan gibi ülkelerde ise daha beter bir hal yaşanıyor. 

Belki diyeceksiniz ki; peki bunca harici Tiran ve diktatör nereden türüyor? 

Güce saygı duyan yığınların cehaleti. 

Olanlar için Batı dünyasını suçlamaktan vaz geçin artık, çünkü gelinen neticede kendimizi suçlamamızın payı daha büyüktür.  

Biz Batı dünyasını suçlamakla sorun çözmüyoruz, onların suçları şahsında kendimizi aklamaya çalışıyoruz.  

1 Yorum

  1. Sn.yersiz devleti ele geçirmek (vatandaşta kabul görmek) kürt e sahip çıkması lazımdı çıktı devlet te bunun önünün alınamayacağını gördü bekledi ukcur sağlam ne yapalım ihale üzerinden vakıflarına komisiyon vermesini sağlayalım dedi ve yuttu şimdi sen dincilik yap bende atatürk cumhuriyetini (değnek zoruna dayalı türkçü devlet) devam etireyim dedi ve sistem devam ediyor kim kazanırsa kazansın atatürk cumhuriyeti kazanmış olacak saygılar

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz