Giyotine gönderilen Kraliçe.. İnci ve elmas kolyesi 36 milyon dolara satıldı

0

Ünlü Sotheby’s müzayede evinin Cenevre’de düzenlediği müzayedede satılan kolye, inci bir mücevher için dünya rekorunu kırdı. Fransız devrimi sırasında eşi Kral 16. Louise ile birlikte giyotine gönderilen Kraliçe Marie Antoinette’e ait inci ve elmas kolye, düzenlenen açık artırmada 36 milyon dolara satıldı.

Takı için düzenlenen müzayede, 10 dakika sürdü. Sotheby’s’in mücevher uzmanı Andres White Correal ise bu mezatı ‘yüzyılın satışı’ olarak tanımladı.  BBC Türkçe’nin aktardığına göre İtalya’nın önde gelen kraliyet ailelerinden Bourbon Parma’nın koleksiyonundaki bu parça, aileye ait diğer 100 mücevherat için biçilen değerin 8 kat üzerinde bir fiyata satıldı.

Ailenin açık artırmaya çıkarılan bütün parçalarının toplam satışından ise 53 milyon dolar elde edildi. Yapılan açık artırmada Kraliçe Marie Antoinette’e ait toplam 10 parça satıldı.

Daha önceki en pahalı inci takı rekoru, 2011 yılında hayatını kaybeden oyuncu Elizabeth Taylor’ın kolyesinin elindeydi. Christie’s müzayede evinde 2011 yılında 11,8 milyon dolara satılmıştı.

Sotheby’s’in uluslararası mücevherat bölümünün başında olan David Bennett, açık artırmaya 43 ülkeden katılımcıların geldiğini söyledi: “Bu mücevherlerin çoğunun 200 yıldır gün yüzüne çıkmadığını düşünürseniz bu inanılmaz bir şey. Tabii ki koleksiyonerler için de bu hayatta bir kez elde edilecek bir fırsat.”

Kral 16. Louis, 1770 yılında Avusturya İmparatorunun kızı Marie Antoinette ile evlenmiş ve çift, birlikte geçirdikleri yıllar boyunca çok miktarda sanat eseri ve kıymetli eşya toplamıştı. Fransız Devrimi sırasında Marie Antoinette, vatana ihanetten suçlu bulunmuş ve 1793 yılı Ekim ayında giyotinle idam edilmişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz