Gönlümden Geçen CB Adayı Prof. Dr. Aziz Sancar

2
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

Devletin başına gelecek Devlet” Bey, mevcut cumhurbaşkanını CB adayı olarak gösterdi (Başkasını aday gösteriyorsa, niye “Devletin başına Devlet gelecek” diye slogan atıyorsunuz ki?). 

Peşinden Ümit Özdağ, ABB Mansur Yavaş’ı aday gösterdi. 

Fatih Altaylı kendi programında Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı aday gösterdi. 

Gazeteci Sevilay Yılman, Prof. Dr. Hurşit Güneş ve İlhan Kesici’yi aday gösterdi. 

En son, İlyas Salman ise Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday gösterdi.

Aday gösteren, gösterene…

Siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçılar CB adayı gösteriyor da, akademisyenler niye göstermesin?  

Ben de önümüzdeki seçimde CB adaylığı için Prof. Dr. Aziz Sancar‘ı öneriyorum. 

Niçin?” derseniz;

1. Öncelikle Aziz Hoca benim gibi bir bilim insanı. Bu konuda açıkça taraf tutuyorum. 

2. Hiçbir parti bağlantısı yok, her kesimden oy alabilir.

3. (Bildiğimiz kadarıyla) Politik hırsı ve düşüncesi yok. Seçilince eski sisteme dönüp, üniversitesine dönmeyi kabul edeceğini var sayabiliriz.

4. Öncesinden politikacı olmadığı için, politikanın ayak oyunlarını bilmez (belki bu bir dezavantaj). Bilim insanı olduğu için tarafsızlık, doğruluk, dürüstlük konusunda güven sahibidir.

5. Bildiğimiz kadarı ile bugüne kadar hakkında hiçbir olumsuz dedikodu ve şaibe çıkmadı.

6. Sağlam bir Atatürkçü olduğuna şüphe yok. “Atatürk’ün sayesinde buralara geldim” şeklinde beyanatı var. Laik, Atatürkçü, liberal,  sol ve CHP’lilerden rahatça oy alabilir.

7. Gençliğinde ülkücü olduğuna dair beyanları var. Ülkücü/Milliyetçi kitlelerden, özellikle MHP’ye oy verenlerden oy alabilir.

8. Mardinli olduğu için o bölgede yoğun olarak yaşayan Kürtler ve Araplardan oy alabilir.

9. Muhafazakâr kesime yönelik incitici bir beyanına rastlanmadı. Dindar, muhafazakâr kesimin korkusu olan “Yeni CB seçilince bizden geçmişin hesabını sorar! 20 yılın rövanşını alır.  Başörtüsü vs. yasaklarını tekrar getirir” endişesi Aziz Hoca ile yaşanmaz. Dindar, muhafazakar kesimlerin oyunu da alacağına inanıyorum.

10. Aziz Hoca aday olduğunda, oy istemek için hangi kapıya giderse gitsin, sıfır önyargı ile karşılanacak derecede temiz bir politik geçmişe, tertemiz bir özgeçmişe sahip birisidir.

11. Yaşadığımız ağır ekonomik bunalım nedeni ile “CB ekonomiyi iyi bilen birisi olsun” söylemi, çok önemli değildir. Ekonomiyi tek başına CB değil, ekonomi kurmayları ve ekonomi alanındaki teknokratlar ve bürokratlar yürütür.

Türkiye özgür bir ülkedir. 

Herkesin fikirlerini özgürce ifade etmesi gerektiğine inanıyorum. Burada önemli nokta, kişi/ler ifadesini özgürce açıklarken kimseyi incitmemeli, kimseye hakaret ve küfür etmemelidir düşüncesindeyim. Ayrıca kişi düşüncesini açıklamada özgür olmalı ancak kendi düşüncesini karşıya dayatmaması gerektiğine inanıyorum.

Benim Aziz Sancar Hocayı cumhurbaşkanı adayı olarak göstermem bu çerçevede değerlendirilmelidir. Sadece bir öneridir, bir fikir jimnastiğidir. Elbette takdir ve sorumluluk bu konuda karar verme durumunda olan siyasilerindir.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım gerekçelerden dolayı, Prof. Dr. Aziz Sancar Hocanın kabul etmesi ve seçimi kazanması durumunda, başaralı olacağına inanıyorum. 

Meraklısına Not: Aziz Sancar Hoca ile hiçbir tanışıklığım yoktur. Kendisiyle hiç konuşmadım, görüşmedim, yazışmadım ve aynı ortamda bulunmadım.

Önceki İçerikHDP’yi İstemiyorlar Ama Oylarını İstiyorlar
Sonraki İçerikSorularıma Cevap Arıyorum
1962 doğumlu. Tokat’ın Zile İlçesi’nden bir köylü çocuğudur. 1984 yılında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü’nü bitirdi. 1997 yılında Birleşik Krallık, University of Aberdeen’de yüksek lisans, 2007 yılında Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü (zootekni bölümü)’nde doktora çalışmasını tamamladı. Mesleği ziraat dışında, Çerkezler ve Aleviler gibi diğer bazı sosyal alanlarda da amatörce akademik çalışmalar yapmaktadır. Kitap okumak ve motosiklet kullanmak özel ilgi alanlarıdır. “Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez” zihniyetli, hararetli bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusudur.

2 YORUMLAR

  1. Ahmet Nejdet sezerden hiç bir farkı olmaz. Sadece makamında oturur, hiç bir icraatı olmaz. Kişiliği belirttiğiniz gibi çok olumlu yönleri var. Ama Ülkeyi yönetmek için siyasetin bir şekilde içinden gelmesi gerekir. En kötü siyasetçi bile (Kemal Kılıçdaroğlu) ülkeyi daha iyi yönetir.

  2. Fatma Hanımefendi, çalışmayan bir saat bile günde 2 kere doğru vakti gösterir. Belki de bizim Ahmet Necdet Sezer gibi bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz