Gösteriler hayatı durma noktasına getirdi..

0

Irak’ta hükümet karşıtı gösteriler devam ederken, ana yol ve köprülerin eylemcilerce kapatıldığı orta ve güney kentlerinde hayat durma noktasına geldi.

Ülkenin güneyindeki petrol zengini Basra’da göstericiler kent merkezi ve limanlara çıkan yollar ile bazı köprüleri trafiğe kapattı. Basra’daki Um Kasr ve Hor Zubeyr limanlarıyla çimento fabrikası ve elektrik üretim santraline giden yolları lastik yakarak kapatan göstericiler, kentte “genel grev” çağrıları yapıyor.

Başbakan Adil Abdulmehdi’nin memleketi olan güneydeki Zikar’da da benzer bir durum söz konusu. Zikar’da göstericiler kent merkezi Nasıriye’de bulunan Hadarat, Nasr ve Zeytun köprülerini araç trafiğine kapattı. Bunun üzerine Zikar Valisi Adil Duheyli sağlık ve güvenlik birimine bağlı olanlar dışında tüm devlet kurumlarında resmi tatil ilan etti.

Semava ve Necef vilayetlerinde de protestolarını sürdüren göstericiler, kent merkezlerindeki bazı yol ve köprüleri kapattı. Söz konusu noktalarda trafik akışı tamamen durdurdu. Ülkenin orta kesimindeki Babil ve Kerbela ile güneydeki Musenna ve Meysan’da da göstericiler kent merkezlerinde çadırlar kurarak genel grev başlattı. Irak’taki gösterileri organize eden taraflar daha önce de ülkede genel greve gidilmesi çağrıları yapmıştı.

Çevik kuvvet ekipleri Zikar kentinden çıkarıldı

Irak’ın Nasıriye kentinde göstericilere sert şekilde müdahale ettiği belirtilen çevik kuvvet ekipleri valinin talimatıyla kent merkezinden çıkarıldı. Zikar Valisi Adil ed-Duheyli, konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu birlikler ve protestocular arasında çıkan arbedenin ardından bu kararın alındığını ifade etti.

Duheyli, olayların daha fazla büyümemesi için çevik kuvvet birliklerinin, Nasıriye kent merkezinden çıkarıldığını kaydetti. Zikar vilayetinin merkezinde yer alan Nasıriye kentinde 21 Kasım’dan bu yana devam eden hükümet karşıtı gösterilere, güvenlik güçlerinin sert şekilde müdahale ettiği belirtiliyor. Göstericiler, çıkan olaylar sırasında hem valilik hem kaymakamlık binasının bir kısmını ateşe vermişti.

Başbakan Adil Abdulmehdi, ülkenin güneyindeki Zikar’daki olayların şiddetlenmesi üzerine “sağlık ve güvenlik” alanı dışındaki tüm devlet kurumlarında resmi tatil ilan etmişti. Irak Meclisine bağlı İnsan Hakları Komisyonundan dün yapılan yazılı açıklamada, 21-24 Kasım tarihleri arasında Zikar kentindeki gösterilerde 7 kişinin öldüğü, 131 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlayan gösterilerde şu ana kadar 300’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı. Bağdat başta olmak üzere orta ve güneydeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında zaman zaman İran’ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan göstericiler, Başbakan Abdulmehdi ile yolsuzlukla suçladıkları hükümetin istifasını istiyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz