Gri Pasaport usulsüzlüğünde yeni boyut..

0

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde ortaya çıkan ardından çok sayıda belediyenin de aynı şekilde yurt dışına insan göndermesiyle Türkiye gündemini sarsan Gri Pasaport usulsüzlüğü yeni bir boyut kazandı.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin Almanya’nın Hannover şehrinde faaliyet gösteren Mega Kilit isimli firma ile birlikte; Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği iş birliğinde “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” adlı proje kapsamında düzenlenen geziye katılan 45 kişiden 43’ünün ülkeye dönmemesi sonrası ortaya çıkan bulgular yeni ilişkileri de ortaya çıkardı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hannover Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos olarak çalışan ve insan kaçakçılığını tespit edip uyarılarda bulunan Güler Fidan ile eşinin merkeze çektirilmesinin çok daha derin bağlantıları olabileceğini belirtti. Ağbaba, “İşte size kaçakçılığın siyasi ayağı” diyerek tepkisini dile getirdi.

CHP’li Ağbaba, konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Ağbaba’nın önergesi şöyle:

“Almanya Hannover Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos olarak çalışan Güler Fidan’ın, 2020 yılının son aylarında Malatya Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla gelen ‘gri pasaport’ sahibi 45 kişilik kafileden şüphelenip olayı mercek altına aldığı, Almanya’ya gidenlerin geri dönmediklerini sistemden tespit ettiği ve Başkonsolosu defalarca uyardığı, konunun insan kaçakçılığı ile ilgili olduğunu ısrarla anlattığı ve hem Ankara’ya hem de Almanya’daki 13 Başkonsolosluğa dağıtımlı bir mesajla, ivedi bir şekilde konunun Dışişleri’ne iletilmesi için çalışma yaptığı, ancak Başkonsolos tarafından kaçakçılığı ortaya çıkaran konsolosluk çalışanı Güler Fidan ve eşinin merkeze çektirildiği iddia edilmektedir. İki diplomatın kaçakçılığı ortaya çıkardıkları için ödüllendirilmeleri beklenirken cezalandırılmaları kafalarda soru işareti bırakmaktadır.”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NA SORULAR

Ağbaba’nın Bakan Çavuşoğlu’na yönelttiği sorular şöyle: “Almanya Hannover Başkonsolosluğunda çalışan diplomatların yurt dışına gri pasaportla insan kaçakçılığı yapıldığını ortaya çıkardıkları, bu çerçevede yazışmalar yaptıkları doğru mudur? Hannover Başkonsolosluğunda insan kaçakçılığı ortaya çıkarılmasına rağmen neden herhangi bir yaptırım uygulanmamıştır? Konsolos yardımcılarının defalarca uyarmasına rağmen başkonsolosun bu konunun üzerine gitmemesi, hatta kaçakçılığı belgeleyen personelleri merkeze çektirmesinin sebebi nedir? Bakanlık olarak bugüne kadar Başkonsolos hakkında hangi işlemleri yapmıştır? İlgili kişi hakkında soruşturma açılmış mıdır? Bugüne kadar yüzlerce kişinin elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçtıkları ortaya çıkmasına rağmen, bakanlık olarak neden herhangi bir açıklama yapılmamıştır? Gri Pasaportla yurt dışına kaçan insanlarla ilgili, kaçış yapılan ülkelerle herhangi bir temasa geçilmiş midir? Yıllardır devam eden kaçakçılık konusunda bakanlığınızın bugüne kadar yaptığı çalışmalar nelerdir?”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz